Srpnové práce na zahradě: Co všechno neopomenout, aby zahrada zůstala plná života

Zálivka a péče o půdu v srpnu

I když bývají v srpnu letní bouřky a občasné lijáky, nepodceňujte potřebu pravidelné zálivky. Déšť se totiž mnohdy nestihne pořádně vsáknout a po vysušené zemině voda steče pryč. Zkontrolujte, zda je půda vlhká i 10 cm pod povrchem. Trávník byste měli zalévat nad ránem anebo kvečeru. Ke konci měsíce přestaňte s dusíkatým hnojením. Po sklizni na uvolněné záhony vysejte zelené hnojení, např. svazenku vratičolistou, která jednak zlepší složení půdy, jednak zahradu zkrášlí.

Trávník a živé ploty v srpnu

Nechcete-li přerostlý trávník, pravidelně ho sečte. Vyhněte se ale tomu, aby byl příliš krátký, pak by totiž na slunku zasychal. Živý plot stříhejte v srpnu naposledy, ideálně buď ráno, nebo večer. Zmlazovací řez pak platí především pro azalky a rododendrony.

Kdy nastává správný čas sklizně papriky. Podle druhu paprik nebo způsobu zpracování

www.nkz.cz

Zeleninová zahrada v srpnu

V srpnu dozrávají rajčata, okurky i papriky. Abyste podpořili správný růst plodů, rostlinám zastřihněte vršky a odstraňte nové květy. Nebudou se tak zbytečně vysilovat. Pokračovat můžete i ve sklizni fazolí, hrášku, mrkve, řapíkatého celeru, dýní, cuket nebo melounů. Se sklizní cibule a česneku počkejte až na moment, kdy jim začnou žloutnout a poléhat natě. Nechte je pár dní proschnout na vzduchu.

Připravte se a začněte vysévat na podzimní a zimní sklizeň, jmenovitě ředkvičky, polníček, špenát, mangold, kedlubny nebo růžičkovou kapustu.

Pečujte o rostliny, abyste se vyhnuli plísním, hnilobě či padlí. Pomůže vám např. technika správného prostorového uspořádání záhonu.

Ovocné stromy a keře v srpnu

Sklizeň ovoce je během srpna v plném proudu. Sbírat můžete broskve, meruňky, ostružiny, rybíz, maliny a letní jablka a hrušky. Po skončení sklizně nezapomeňte na letní řez. Odřežte staré, poškozené nebo neplodící větve. Aby vám obtěžkané větve pod vahou plodů nepopraskaly, podepřete je. Udělejte to však opatrně, abyste nepoškodili kůru větví.

Provádějte postřik proti obaleči jablečnému a prosvětlete koruny ořešáků, broskvoní, třešní i slivoní. Opadané a nahnilé ovoce odstraňujte, láká škůdce a vytváří prostředí pro šíření chorob.

Ochrana proti moniliové hnilobě jablek

www.nkz.cz

Okrasná zahrada v srpnu

V plném rozpuku jsou v srpnu hortenzie, růže, lilie, begonie, astry, jiřiny a mnohé další trvalky. Aby měly rostliny stále dost sil kvést a netvořily semena, odkvetlé květy odstraňujte. Vysaďte cibuloviny, které budou kvést na jaře, jde o sněženky, bledule, šafrány, kandíky, ocúny a bramboříky. Rozmnožujte a vysaďte trvalky, např. kosatce, pivoňky a prvosenky. Z jezírka odstraňte řasy a vysaďte rostliny, které produkují kyslík. Můžete se pustit i do řízkování pelargonií, fuchsií nebo očkování růží.

Jak na bylinky v srpnu

Nezapomínejte pravidelně zastřihovat tymián, šalvěj, levanduli, rozmarýn a saturejku. Docílíte tím jejich vyšší hustoty. Na konci srpna začněte pomalu přenášet letněné rostliny zpět do interiéru. Hodláte-li bylinky sušit, sklízejte je optimálně během slunného dne, sušte je naopak ve stínu.

Dodržte tato pravidla při skladování cibule a vydrží vám čerstvá i půl roku: jedna chyba a je po úrodě

www.nkz.cz

Tipy pro srpnovou zahrádku na závěr

Aby vám rajčata lépe dozrávala, zastřihněte jim vrcholky a odstraňte květy. Aby vám na zahrádce vyrašila podzimní květena, vysaďte chryzantémy, astry, vřesy či ocúny. A pokud chcete použít plody své práce jako vánoční dekoraci, vsaďte do květináčů narcisy nebo bramboříky a nechte je zakořenit v chladu a temnu.

Zahrada v srpnu
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada