Cibule lilie bělostné už spěchají do země. Ještě před nástupem zimy vytvářejí listové růžice

Lilii bělostné se říká také lilie kostelní, protože její květy často zdobí kostelní a chrámové oltáře. V Evropě se pěstuje už po staletí, snad i ve středověku bývala součástí klášterních zahrad. Její květy bývají zobrazovány na sakrálních obrazech v rukou svatých nebo i na sochách či náhrobních kamenech. Především pak svatý Josef, patron tesařů, bývá vyobrazován s lilií v ruce. Proto se lilii bělostné říká někdy i lilie josefská. Zároveň je lilie spojována často i s Pannou Marií. Lilie však bývaly zobrazovány dokonce už ve starověkém Egyptě nebo Řecku a Římě jako symboly plodnosti a naděje. V heraldice je to pak symbol čistoty a ve svém erbu ji mívali i králové Francie.

Lilie bělostná (Lilium candidum)

Nádherná lilie bělostná, řezaná ve váze v místnosti, vydává silnou až omamnou vůni, která je v první chvíli sice příjemná, ale po chvilce z ní může až rozbolet hlava. Ale pokud se rozvoní lilie bělostná v zahradě, pak je to ta nejkrásnější vůně. Abyste si však tuto vůni mohli příští rok z kraje léta užívat, je potřeba, abyste už v září předchozího roku lilii do záhonu vysadili. V dalších letech už ji nechte trvale v půdě.

Kdy a jak vysazovat cibule

Cibule nenáročné a otužilé lilie bělostné se vysazují klidně už na konci srpna, ale nejčastěji na počátku září. Tyto lilie totiž potřebují co nejrychleji zapustit kořeny a vytvořit přízemní růžici listů. Ta na záhoně přečká zimu, aby pak na jaře pokračovala v růstu a na počátku léta vykvetla. Mrazuvzdornost lilie bělostné se udává až do hodnoty – 40 °C.

Cibule lilie bělostné se vysazují na slunečné nebo i polostinné stanoviště, do humózní, hlinitopísčité půdy, do hloubky 3-4 cm, tedy méně hluboko než ostatní druhy lilií.

Jak pěstovat lilie bělostné v dalších letech

Někdy se stává, že nově vysazená cibulka nestihne dostatečně rychle zakořenit a listovou růžici na podzim nevytvoří. Vše pak dožene brzy zjara a v dalších letech už zachová svůj přirozený životní cyklus. Květní stvol dosahuje výšky 70-150 cm, nese kopinaté listy a někdy až 15 trubkovitých květů, uspořádaných do hroznu.

Po letním kvetení lilie tzv. zatáhne. Odkvetlý květ odstřihněte, aby se rostlina zbytečně nevysilovala tvorbou semen, listy nechte volně zežloutnout a zaschnout. Nikdy je předčasně neodstřihujte, rostlina z nich čerpá živiny pro růst v další sezóně. Konec léta tak lilie bělostná prožije ve vegetačním klidu, aby mohla na podzim, před zimou, opět vyhnat nové listy.

Zdroj:https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1942-lilie-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani-prezimovani; https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/lilie-belostna-lilium-candidum/

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada