Fazol obecný: Teplomilná zelenina má pnoucí i keříčkovou formu. Zjistěte, jaké jsou jejich výhody

Jak poznat fazol obecný, teplomilnou zeleninu s dvěma tvářemi

Fazol obecný (Phaseolus vulgaris) je výrazně teplomilná rostlina z čeledi bobovitých. Pochází z tropických oblastí Ameriky a vyznačuje se charakteristickými trojčetnými listy a motýlovitými květy v barvách od bílé přes růžovou až po fialovou. Fazol obecný má dvě formy, pěstuje se buď jako nízký keřík nebo popínavá rostlina se stonkem dlouhým až 3 m. Popínavá forma je ovíjivá, pravotočivá. Plodem fazolí je lusk plný semen, fazolí. A právě lusky a v nich ukryté fazole, tedy jejich další možnosti zpracování, dělí fazol obecný dále na fazol polní, který se pěstuje pro zrna, tedy suchá semena, a na fazol zahradní, jehož lusky se konzumují celé.

Fazol s šarlatovými květy a jedlými lusky

www.nkz.cz

Jaké jsou rozdíly mezi keříčkovým a pnoucím fazolem

  • Keříčkové fazole: Rychleji vykvétají a plodí a poskytují lusky v krátkém časovém úseku. Vzhledem ke kratšímu vegetačnímu období netrpí chorobami a škůdci. Pokud však chcete mít čerstvé fazolky od léta až do podzimu, je nutné keříčkové fazole vysévat opakovaně. Zabírají také na záhonech o dost větší prostor.
  • Pnoucí fazole: Na záhonech potřebují mnohem méně místa a dají se z nich vytvořit vysoké stěny, které zároveň poskytují i zástěnu proti pohledům z okolí či proti slunci. Popínavé fazole začínají kvést a plodit za delší čas od výsevu, ale zato fazole dozrávají postupně, po delší dobu, od léta až do podzimu.

Pokud máte na zahradě dostatek místa, pak můžete obě formy fazolí kombinovat na jednom záhonu a využít tak plochu v zahradě na maximum. Podmínky pro jejich pěstování jsou však stejné.

Jak a kdy vysévat fazole?

Fazole se vysévají od začátku května, ale vyžadují prohřátou půdu, proto se při nepříznivém počasí vyplatí počkat. Před výsevem můžete semena na 24 hodin namočit do vody, lépe a rychleji pak klíčí.

  • Keříčkové fazole se vysévají do hnízd po 3-5 semenech, do hloubky asi 5 cm.
  • Popínavé neboli tyčkové fazole se vysévají do řádků, do hloubky 6-8 cm, s rozestupem asi 8-10 cm.

Metoda Aztéků pro maximální úrodu zeleniny téměř bez práce: Použijte Tři sestry nebo vhodnou kombinaci zeleniny

www.nkz.cz

Co pěstovat a nepěstovat vedle fazolí?

Zrnokaz, nepříjemný škůdce fazolí

Zrnokaz fazolový (Acanthoscelides obsoletus) patří mezi obávané a poměrně časté škůdce fazolí, ale stejně tak hrachu. Jedná se o brouka velkého jen několik milimetrů, s hnědým či skvrnitým krunýřem, jehož samičky kladou vajíčka přímo do semen rostlin. Larvy pak v zrnech parazitují. Prevencí je včasná sklizeň, a také uložení fazolí do mrazáku na 10 hodin. Poté se fazole skladují v uzavřených nádobách.

Fazol obecný, oblíbená teplomilná zelenina
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada