Vysaďte si do nádob symbol podzimu a Dušiček: chryzantémy při správné péči vydrží kvést krásné velmi dlouho

Podzim je období, kdy se příroda chystá na odpočinek, všude je plno barev a poletujícího listí. Klíčovou roli v tomto období hrají především podzimní rostliny, které se až na podzim předvedou v celé své kráse. Jednou z nich je i typická chryzantéma nebo také listopadka. Při správné péči vydrží kvést velmi dlouho a splnit tak svůj účel.

Chryzantémy s malými květy nazýváme multiflory a jsou výsledkem šlechtění

Chryzantémy lze zakoupit po celý rok běžně v květinářství, ale nyní jsou v hlavní roli především ty nádobové, v květináči. V nabídce jsou v různých velikostech a kultivarech, přičemž ty, které mají hodně malých květů, označujeme jako multiflora. Takové chryzantémy jsou výsledkem velmi intenzivního šlechtění, protože jejich vzhled i velikost a množství květů bývá ovlivněn aplikací retardérů, které udržují rostlinu menší.

Chryzantémy multiflora se mění každý rok: v tom spočívá jejich nevšední krása

Jestliže si do zahrady či do nádoby vysadíte multiflory, počítejte s tím, že nikdy nebudou další rok stejné. Velmi často totiž, opět vlivem šlechtění, dochází nejen ke změně výšky, ale i barvy květů, a to je právě na této rostlině geniální, vždy umí překvapit. Počítejte také s tím, že se jedná o rostliny s krátkou životností, které jsou určené primárně pouze k podzimní dekoraci.

Jak se starat o chryzantému: pozor na chybu

Pěstujete-li nejen chryzantémy, ale i jiné rostliny, v nádobách, nezapomeňte před výsadbou na dno nádoby vložit kámen nebo kousek cihly, atd., abyste ji zatížili a vítr je nepřevrátil a nezlomil. Chryzantémy milují slunce a suché místo, na rostlinu by nemělo pršet, díky dešti totiž dochází ke zhoršení kvality květů a po silnějším dešti nevypadá chryzantéma moc dobře. Zalévejte pravidelně, protože substrát je často bohatě zakořenělý a nikdy nesmí vyschnout. Odstraňujte odkvetlé květy, čímž prodloužíte dobu květu. Vydatně hnojte, vhodné je například hnojivo Kristalon květ a plod nebo obyčejné hnojivo na trvalky, a to zhruba jednou týdně.

S kým si bude chryzantéma v květináči rozumět?

Podzimní chryzantémy mají rády slunce a mírně vlhkou půdu, takže nejlepšími parťáky pro ni budou rostliny s podobnými nároky. Velmi krásný je vřes (Calluna sp.), který chryzantémám dodá elegantní vzhled. Rozumí si také s okrasnými travinami jako je ozdobnice nebo ostřice, které poskytují zajímavý kontrast k bohatému květenství chryzantém. Zajímavý kontrast vytváří chryzantémy také s rozchodníkovcemnebo s rostlinami se stříbrnými listy jako je pelyněk či drátovec.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada