Podle čeho rozeznat tymián od mateřídoušky

Rod Thymus z čeledi hluchavkovitých se česky označuje jako mateřídouška. Tato bylinka zahrnuje mnoho druhů a podruhů, které se navíc často vzájemně kříží, a vyznat se v nich je občas komplikované. K nejznámějším zástupcům patří fialově kvetoucí mateřídouška úzkolistá (T. serpyllum), kterou znáte ze Erbenovy Kytice a slunných strání, a mateřídouška obecná (T. vulgaris), což je koření známé pod jménem tymián.

Prohlédněte si zrekonstruovanou zahradu u městského domku

Jak vypadá klasická mateřídouška 

Mateřídouška úzkolistá se v angličtině označuje jako Wild Thyme a jako “divoký tymián" má ráda suchá stanoviště na výslunní. Druhové jméno je odvozeno od slova serpens, což znamená had, a vyjadřuje tak její plazivý a půdopokryvný způsob růstu. Jde o spíše drobnou rostlinu s výškou do 10 cm, pro niž je charakteristické kvetení od června do srpna. 

Na pěstování je mateřídouška nenáročná, spokojí se i s kamennými spárami. Vytváří nízké a jemně vonné koberce, které však za čas od středu vyholují. Doporučuje se proto rostlinu množit hřížením, tzn. jednotlivé stonky mateřídoušky přichytit drátěnou sponkou k půdě, dané místo zasypat zeminou a po zakořenění odstřihnout dceřinou rostlinu od mateřské. Během zakořeňování udržujte půdu vlhkou. Na jaře a na podzim můžete mateřídoušku také řízkovat. 

Odvar z kvetoucí natě mateřídoušky se užívá při nadýmání a esenciální olej z mateřídoušky je účinné antiseptikum.

Plevel na zahradě: nepřítel, nebo spojenec?

Čím se liší koření zvané tymián 

Tymián je aromatický polokeř (ve spodní části dřevnatí) vysoký do 30 cm. Na rozdíl od mateřídoušky je tedy vzrostlejší a vyšší a také začíná kvést o měsíc dříve – kvete od května do srpna, a to bílými až lehce nafialovělými květy. Množí se dělením a řízkováním koncem jara. 

Léčivé účinky tymiánu jsou podobné jako u mateřídoušky – sušená nedřevnatá kvetoucí nať se používá do čajů určených na žaludeční obtížení a křeče žaludku, pomáhá ale i s dýchacími problémy. V kuchyni, zvláště středomořské, se čerstvý i sušený tymián využívá při nakládání masa, uzení ryb, ke grilované i dušené zelenině atd.

Jak usušit rajčata a naložit je do oleje

Mateřídouška vs. tymián 

Obě rostliny se tedy odlišují vzrůstem a dobou kvetení. Zatímco mateřídouška je nízká a plazivá rostlina s výškou do 10 cm, tymián může měřit i 30 cm a vytváří rozložitější keřík. Tymián také kvete už od května a mateřídouška ho následuje až o měsíc později. Kulinářsky se uplatňuje jen tymián.

Třicetimetrový byt a nic v něm nechybí. Přesvědčte se

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada