Hlízy ocúnu jesenního vysazujte do zahrady v srpnu

V hluboké minulosti se ocún jesenní (Colchicum autumnale) rovněž označoval latinským termínem, který v překladu znamenal „syn před otcem“. Důvodem bylo, že v kalendářním roce vytvoří ocún nejprve listy a semeníky s plody a až na podzim květy. Dnes už však víme, že na jeden kalendářní rok připadá konec jednoho a začátek dalšího vegetačního cyklu ocúnu.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Jak vysazovat a pěstovat ocún 

Ocún jesenní vytváří velké cibulové hlízy, které od června do srpna prodělávají vegetační klid. A právě po něm (v srpnu) je vhodné ocúny vysadit. Uvítají osluněné, případně polostinné klidné místo s vlhčí hlinitou půdou (třeba mezi keři, dobře rostou i na skalkách), kde při dobrém počasí pokvetou až dva měsíce. Čím nižší teploty, tím dříve (od října) kvetou. Půdu je dobré před výsadbou obohatit o kompost

Cibulové hlízy se sázejí asi 10 až 20 cm hluboko a až 20 cm daleko od sebe. Světle fialové nebo růžové (ale i bílé) květy ocúnu, které vyrůstají přímo ze země, vyniknou zejména ve skupině (podobně jako jiné cibuloviny). Po výsadbě si nezapomeňte označit, kam jste ocúny zasadili, jinak byste je na jaře bez květů mohli omylem vytrhnout (v záhonu), nebo přejet sekačkou (v trávníku). Nejčastěji se množí dělením trsů.

Cibuloviny: praktické tipy před výsadbou

Ocún a nejdelší kvetení v Evropě

Zajímavostí ocúnu je, že v době květu je jeho semeník uložený hluboko v půdě a nad zem se dostane až na jaře spolu s listy. Z pohledu botanika jde tudíž o rostlinu s enormně dlouhým kvetením (alespoň v Evropě). 

Pozor, celý ocún je jedovatý 

Celý ocún obsahuje jedovaté alkaloidy (známý je např. kolchicin). Jako smrtelná dávka se uvádí už 6 g semen nebo 60 g listů. Riziko otravy je vysoké zejména u malých dětí (zaznamenáno bylo požití květů). 

Jak rozeznat ocún od šafránu

Na podzim rozkvétá také šafrán, resp. podzimní krokus sličný (Crocus speciosus, ostatní krokusy kvetou na jaře), který se rovněž vysazuje v srpnu (5 cm hluboko) a který se s ocúnem často zaměňuje. Jak je od sebe rozeznat? Jednoduchým poznávacím znamením je počet květních tyčinek: ocúny jich mají šest, zatímco krokusy (šafrány) tři. 

Jak sázet cibuloviny do trávníku

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada