Proti padlí zasáhněte tím, co máte doma: Těmito metodami se padlí zbavíte snadno a levně

Padlí se nevyhýbá žádné zahradě

Pokud jste doposud neměli tu možnost se s touto houbovou chorobou ve vaší zahradě, ale klidně i na balkoně či terase, setkat, tak vám blahopřejeme. Mnoho vás však určitě nebude, protože padlí je tou nejčastější chorobou, která trápí naše rostliny. Bohužel zcela zamezit výskytu není úplně možné, protože jeho přítomnost na rostlinách záleží hodně na počasí, a to stále ještě ovládat neumíme. V boji tedy musíte mít dostatek trpělivosti a odhodlání, bývá to běh na dlouhou trať.

Jak padlí na rostlinách poznám

Padlí poznáte velmi snadno. Většinou na vrchní straně listů, ale i na plodech či výhonech, se objevují bílé, moučnaté povlaky. Bílá barva ale nebývá dlouho, protože na sebe tento povlak poutá veškeré nečistoty a plísně z okolí, takže později získává hnědou, šedou až černou barvu. Ve všech případech se ale jedná o padlí a jelikož je to houba, šíří se pomocí spor, a to díky větru, vodě nebo hmyzu. Jakmile tak padlí na rostlině máte, brzy se objeví i na okolních rostlinách. Naštěstí ale víme, jak proti němu zasáhnout, aniž bychom sáhli po chemických přípravcích neboli fungicidech.

Chraňte angrešt i rybíz proti padlí: postřik proveďte včas, jinak přijdete o plody. Platí na něj jedlá soda nebo česnek

www.nkz.cz

4 metody, jak se zbavit padlí

1. Mléko a syrovátka

Ačkoliv se to zdá nemožné, pravda je taková, že i pomocí zdánlivě obyčejného mléka nebo syrovátky se můžete této houbové choroby zbavit. Bylo totiž prokázáno, že jakmile mléko aplikujete na houbu, dochází k uvolnění volných radikálů, které jsou pro houbu toxické. Používá se tak, že 6 dílů vody smícháte se 4 díly mléka nebo syrovátky, promícháte a jednou týdně tímto roztokem zasažené rostliny postříkáte. Chcete-li mít jistotu, že mléko tuto houbu zlikviduje, mléko neřeďte. Žádné vedlejší účinky mléka na rostliny nebyly prokázány, takže se jeho použití bát nemusíte.

2. Postřik z jablečného octa

Kromě mléka má smrtící účinek na padlí také jablečný ocet. Postačí ho jen smíchat s vodou a každé tři dny jej aplikovat na zasažené rostliny. Při ředění ale dejte pozor, ať dodržíte danou koncentraci, aby nedošlo k poškození rostliny. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) a 3,8 litru vody.

 

Co dělat, když begonie trápí padlí: ochranu musíte provést včas, jinak se s rostlinami můžete rozloučit

www.nkz.cz

3. Česnekový výluh

O tom, že česnek má pozitivní účinek nejen na naše zdraví, ale pomáhá nám udržovat i zdraví našich rostlin, víme. Česnek mj. obsahuje hodně síry a díky tomu je tak vysoce účinným fungicidem. Pro likvidaci padlí se používá česnekový olej, který si sice můžete zakoupit, ale není ani složitý na výrobu. Postačí vám šest stroužků česneku, které rozdrtíte, přidáte k němu 30 ml organického oleje a 30 ml alkoholu. Dva dny necháte roztok pracovat, pak přes plátýnko slijete a smícháte se 3,8 l vody. Dobře promícháte, nalijete do postřikovače a minimálně jednou týdně ošetříte postižené listy či výhony.

4. Hydrogenuhličitan draselný

Hydrogenuhličitan draselný nebo také draselná jedlá soda je krystalická látka, kterou dnes běžně zakoupíte. Jedná se o bezpečný a účinný fungicid, který při kontaktu spory usmrcuje a lze jej používat i preventivně. Tato látka nejenže hubí spory, ale zvyšuje hodnotu pH na zásaditou, což výskytu hub moc nepřeje. Jak takový postřik vyrobit? Smícháte 3 lžíce hydrogenuhličitanu draselného, 3 lžíce rostlinného oleje a půl lžičky tekutého mýdla v 3,8 l vody. Vše dobře promíchejte a aplikujte na zasažené rostliny dle potřeby minimálně jednou týdně.

Jak takové padlí vypadá se můžete podívat v naší fotogalerii.

GALERIE: Padlí je nejčastější houbová choroba, která napadá většinu rostlin

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada