Nenechte se nachytat na švestkách: jak rozpoznat švestku, pološvestku, blumu a další slivoně

Slivoně pocházejí z Asie, odkud se z Předního východu dostaly přes Středomoří do Evropy. Pomologicky se dělí na švestky, pološvestky, mirabelky, slívy a renklódy. Tyto poddruhy a jejich odrůdy se liší hlavně velikostí, tvarem a barvou plodů a také chutí a přilnavostí dužniny k pecce. 

Švestky se od pecky oddělují jinak než pološvestky

Pravé švestky poznáte podle protáhlého plodu, který má oba konce špičaté. Pološvestky vznikly z křížení pravých švestek a slív a jejich plody jsou zaoblenější, větší, měkčí a šťavnatější. Další rozdíl je v odloučení dužniny u pecky – u švestky jde dužnina oddělit snadno, u pološvestky ne. Letorosty pravých švestek jsou navíc holé, pološvestek ochmýřené. 

Oba poddruhy mají korunu vejcovitého tvaru. Do zahrad se hodí naštěpované na méně vzrůstné podnože. Do sušších míst je nejlepší podnoží myrobalán. Z tvarů se nejčastěji pěstují čtvrtkmeny nebo zákrsky. Listy stromů raší spolu s květy v dubnu až květnu. Plody mají modrofialovou ojíněnou slupku, aromatickou vůni a nasládlou chuť. 

Renklódy jsou kulaté ryngle a protáhlé blumy

Plody slivoně renklódy (Prunus domestica subsp. italica) byly pojmenovány po francouzské královně Claudii – reine Claude – tedy renklódy. Existuje množství velkoplodých odrůd a kříženců se švestkou, které mají zelené, žluté, červené a fialové plody s tužší dužninou. 

A teď pozor – odrůdy s kulatými plody se nazývají ryngle, vejcovité a protáhlé blumy. U nás se pěstuje odrůda 'Zelená renklóda' a 'Althanova renklóda'. Oproti jiným slivoním mají renklódy řidší koruny, a provádí se u nich proto silnější řez. 

Malé kulaté mirabelky se pletou se špendlíky

Mirabelky (Prunus domestica syriaca) mají menší, kulaté, zlatě žluté a z osluněné strany karmínově tečkované plody nasládlé chuti. Často se pletou s plody špendlíku (Prunus domestica subsp. insititia Poiret cv. ʼPomariorumʼ Boutigny), ten však patří mezi slívy. Podobné plody má i myrobalán, což je slivoň třešňová (Prunus cerasifera).  

Rozlišíte je snadno. Špendlíky vypadají jako menší žluté švestky a jejich dužnina se od pecek odlučuje snadno. Myrobalány jsou sice kulaté, ale menší než mirabelky a mají nazelenalou, žlutounačervenalou barvu a dužnina se od pecek odděluje špatně

Mirabelky mají rády slunce a dostatek vláhy. V zahradách nejsou rozšířené, ale pěstují se více než špendlíky. V ČR se vysazuje zejména odrůda 'Nancyská', která je odolná vůči šarce i houbovým chorobám. Jako podnož se využívá myrobalán. 

Slíva vypadá jako kříženec švestky a trnky

Slíva (Prunus domestica subsp. insititia) vytváří kulaté a měkčí plody, které vypadají jako kříženec švestky a trnky. U nás rostou hlavně planě, je možné z nich připravit povidla i slivovici, na rozdíl od švestek je ale nelze sušit

Mezi slívy patří i uvedený špendlík. Strom špendlíku je podobný švestce, má ale menší žluté plody, a jako švestka se také pěstuje.

Zdroj: aktualizovaný autorský článek