Jak vypadá a odkud pochází kosatec žlutý, půvabná vlhkomilná trvalka?
Kosatec žlutý (Iris pseudacorus) je vytrvalá bylina se silným a hustě větveným podzemním oddenkem a vzpřímenou, v horní části řídce větvenou lodyhou vysokou 50 až 150 cm. Silné mečovité listy, dlouhé až 100 cm, jsou samy o sobě výraznou ozdobou rostliny, ale jakmile kosatec žlutý představí své květy, pak už se mu široko daleko v kráse jiná květina nevyrovná. Až 10 cm velké, nejčastěji žluté, ale někdy i bílé nebo u zahradních kultivarů dokonce fialové či vínové květy, mají 3 velké vnější a 3 vnitřní malé okvětní plátky, které vykvétají od poloviny května do července. Po odkvětu se vytvářejí trojboké tobolky plné zploštělých semen, která ptáci roznášejí po okolí. Kosatec žlutý se množí semeny i pomocí oddenků.
Kosatec žlutý z čeledi kosatcovitých je původní evropskou rostlinou, kde se objevuje poměrně hojně s výjimkou Skandinávského poloostrova a vysokohorských oblastí. Běžně roste i v Asii a na severozápadě Afriky. U nás můžete kosatec žlutý potkat tu a tam na březích potoků, řek i rybníků téměř na celém území kromě horských oblastí. V USA se mu daří tak dobře, že je v některých státech dokonce zařazen na seznam invazivních druhů.
Jak pěstovat kosatec žlutý?
- Kosatec žlutý vyžaduje vlhkou až zamokřenou, ale lehčí půdu.
- Nejlépe kvete na slunci, ale zvládne i světlý polostín.
- Ideální půda pro pěstování kosatce žlutého je spíše kyselejší, s pH 3,6-7,7.
- Přihnojování kosatec žlutý nevyžaduje.
Využití kosatce žlutého v minulosti i dnes
- Kosatec žlutý se v minulosti využíval při zpracování kůží.
- V současnosti se jedná o jednu z nejčastěji využívaných rostlin do kořenových čističek vody.
- Kosatec žlutý zdobí přírodní koupací jezírka.
- Dokáže zabránit množení zelených řas, vysazuje se proto často na okrajích zahradních jezírek a rybníčků.
- Kosatec žlutý se také často vysazuje do moderních dešťových záhonů.
Co dělat, když kosatec žlutý nechce kvést?
Kosatec žlutý je pokládaný za poměrně nenáročnou trvalku s dlouhou dobou kvetení, ale někdy se stane, že po delším čase na jednom stanovišti přestane kvést. Pomůže většinou roztržení trsu na několik částí a opětovné vysazení na jiné místo.
Zdroj: botany.cz; kvetenacz.cz