Pěstování levandule na kmínku
Pěstování levandule na kmínku není nikterak složité. Levandule na kmínku je ve své podstatě vlastně klasickou levandulí. Nejčastěji se proto na kmínku setkáte s levandulí lékařskou (Lavandula angustifolia) nebo levandulí francouzskou (Lavandula stoechas), která je známá svými charakteristickými “oušky”. Nicméně na kmínku se mohou objevit i jiné kultivary levandulí. Je tomu tak proto, že jde o levanduli, která je speciálně naroubovaná na kmínek jiné, odolnější rostliny, tzv. podnože. Výsledkem tohoto naroubování je pak krásná rostlina s holým kmínkem a bohatou kvetoucí korunou na vrcholu kmínku.
Proč si vybrat zrovna levanduli na kmínku?
Levandule na kmínku budí pozornost. Ať už ji umístíte samostatně do květináče, nebo ji zakomponujete do většího aranžmá spolu s letničkami a jinými bylinkami, vždy bude velmi dekorativní. Je přímo stvořená pro pěstování na terasách, balkonech nebo verandách. I tomu nejmenšímu prostoru dokáže dodat na eleganci.
Jak probíhá roubování levandule na kmínek
Roubování, tedy vytvoření “stromečku” z jakéhokoliv keře, je známé jako roubování na kmínek. Nejde o žádnou novinku. Zahradníci tuto metodu používají již dlouho u různých druhů rostlin. Setkat se tak můžete klidně i s kopretinou na kmínku, růžemi, různými okrasnými keři či jehličnany. Princip spočívá v tom, že se část ušlechtilé rostliny (čili roub) spojí s kmínkem jiné rostliny (podnož), jež poskytne základ a kořenový systém. Roub se umístí do určité výšky (může být různá) na kmínek podnože a po srůstu pak pokračuje v růstu už jen naroubovaná část, čímž vznikne korunka na holém stonku.
Proč je roubování na kmínek tak oblíbené?
Roubování na kmínek umožňuje vytvořit celistvý vzhled rostlin, který je navíc také mnohem více dekorativní. A to všechno z rostlin, které by jinak rostly jako rozložité keře. Díky této úpravě jsou však takto upravené levandule ideální i pro pěstování v menších zahradách, na terasách a balkonech, kde se bojuje o každý centimetr. Roubování na kmínek vám umožní mít okrasný stromek i tam, kde byste si ten klasický dovolit nemohli.
Péče o levanduli na kmínku
Péče o levandulový stromeček se příliš neliší od péče o běžnou levanduli. Stačí, když dodržíte pár základních pravidel a vaší rostlině se bude dařit po celou sezónu.
Správný výběr stanoviště: Levandule miluje slunce. Dopřejte jí proto místo, kde ho bude mít minimálně 6 hodin denně. Zároveň ji však chraňte před silným větrem, protože ten by mohl poškodit korunku nebo ji dokonce zlomit v místě roubování. Rostlinu postavte proto nejlépe ke zdi domu. Balkon by měl být orientovaný nejlépe směrem na jih nebo západ.
Zásadní je půda: Levandule nesnáší přemokření kořenů (vede to k jejich hnilobě). Zasaďte ji do kvalitního substrátu pro balkonové rostliny, který vylepšete o písek, perlit nebo drobný štěrk. Půdní pH by mělo být neutrální až mírně zásadité. Květináč rozhodně musí mít drenážní otvory na dně.
Levanduli správně zalévejte: Levandule snáší vždy sucho lépe než přemokření, a proto ji zalévejte až tehdy, kdy je substrát na povrchu proschlý. V horkých letních dnech to může být častěji, ale vždy si hlídejte, aby ve vodě nikdy nestála. Pokud máte tendenci rostliny přelévat, můžete do substrátu přimíchat ještě hydrogel, který vám pomůže regulovat vlhkost.
Hnojení: Levandule, a ani ta na kmeni, není náročná na živiny. Během vegetační sezóny (tedy od jara do konce léta) jí můžete dopřát jednou měsíčně slabší dávku tekutého hnojiva pro kvetoucí rostliny nebo bylinky. Nicméně to nepřehánějte, protože příliš mnoho dusíku podporuje růst listů na úkor květů.
Stříhání levandule: Aby si levandule udržela kompaktní tvar korunky a bohatě vám kvetla, je nutné, abyste ji pravidelně stříhali. Hlavní řez proveďte hned po odkvětu (obvykle v létě), zkraťte odkvetlé stonky a lehce vytvarujte korunku. Pak můžete provést i mírný jarní řez pro odstranění případných namrzlých nebo suchých větviček. Nebojte se odstranit i nevzhledné a přečnívající výhonky kdykoliv během sezony.
Zazimování: Ještě před příchodem prvních mrazů je nezbytné rostlinu přestěhovat na vhodné zimoviště. Ideálním místem je světlá, chladná místnost, kde nemrzne (nevytápěná garáž s oknem, světlá chodba, zimní zahrada, skleník, kde se teplota pohybuje mezi 5-10 °C). Omezte zálivku. Substrát by měl být jen mírně vlhký, aby kořenový bal zcela nevyschl, ale nesmí být přemokřený, protože to by vedlo k hnilobě kořenů. Zalévejte ji jen občas malým množstvím vody. Nezapomeňte také, že místo roubování je citlivé, a proto buďte při manipulaci opatrní. Před vysazením ven po posledních mrazech ji nejprve aklimatizujte na venkovní podmínky.
Na co byste si měli u této levandule dávat pozor
Místo roubování, tedy spoj mezi kmínkem a korunkou, je nejcitlivější částí rostliny. Je náchylné k mechanickému poškození nebo vylomení, obzvláště, když je korunka těžká a rozložitá. Manipulujte proto s rostlinou opatrně a chraňte ji před nárazy silným větrem.