Jak vypadá a odkud pochází rybíz bílý
Bílý rybíz (Ribes rubrum) je bobulovité ovoce, které však není samostatným druhem, ale jedná se pouze o varietu rybízu červeného. Moderní kultivary bílého rybízu jsou často kříženci Ribes rubrum s dalšími druhy rybízů. Jedná se o keř z čeledi meruzalkovitých, vysoký jen asi 1-1,6 m, pocházející ze severních a západních oblastí Evropy. Má tmavě zelené listy se 3 zašpičatělými laloky a vykvétá od dubna do května nenápadnými, žlutozelenými kvítky v převislých hroznech. Zralé bobule bílého rybízu mají bílou nebo lehce nažloutlou barvu.
Jak pěstovat rybíz, nejen bílý
- Nejlépe se rybízům daří na plném slunci nebo i v polostínu.
- Rybízy nejsou náročné na pěstování, daří se jim v lehčí půdě bohaté na živiny, ale postačí i půda chudší.
- Vyhovuje jim vlhčí půda, ale dobře propustná.
- Rybíz se nejčastěji pěstuje ve formě keře, někdy i jako stromkový a zajímavou variantou je i vyvazování k žebříku na stěně nebo do plochých vějířů.
Proč pěstovat bílý rybíz?
- Bílý rybíz má především oproti červenému a černému rybízu mnohem sladší chuť, proto pokud je právě kyselost to, co vám na rybízech obecně vadí, vyzkoušejte nejprve bílý rybíz, než tohle obrovsky zdravé ovoce navždy zatratíte.
- Menším dětem obvykle bílý rybíz chutná více než červený nebo černý.
- Rybíz bílý má vedle černého a červeného rybízu trochu nižší obsah vitamínu C, okolo 40 mg/100 g ovoce, ale stále je to hodnota opravdu vysoká.
- Bílý rybíz můžete využít na výrobu rybízového vína, které se jakostí nejvíce z rybízových vín blíží vínu révovému.
- Hrnek bílého rybízu obsahuje 2x více draslíku než banán, ale také velké množství hořčíku, fosforu, mědi, železa i vápníku.
Proč se rybízům kroutí listy?
Od konce jarního období se na rybízech většinou ve velkém objevují mšice rybízové. Jejich přítomnost objevíte velmi rychle, jakmile otočíte list. Většinou se na rubu rybízových listů mšice shlukují ve velkém množství. Později jejich přítomnost prozradí i listy pokroucené a jakoby vypouklé, a také špatně se vyvíjející nové listy.
Co nejdříve rybízy ošetřete, nejlépe krátce po začátku rašení listů, později už jen biologickými přípravky, protože rybízy dozrávají hned na začátku léta. Můžete použít přípravky Biool nebo Natura Rock Effect.
Oblíbené odrůdy bílého rybízu
- Bílý rybíz 'Blanka':Dlouhé hrozny nažloutlé barvy, vysoké výnosy, zralý obvykle v 2. polovině července.
- Bílý rybíz 'Jantar': Dlouhé hrozny s bělavými bobulemi, sladká chuť, dozrává ve 2. červencovém týdnu. Vyhodnocen jako odrůda s nejvyšším obsahem vitamínu C v bobulích.
- Bílý rybíz 'Olin': Dlouhé hrozny se sladkokyselými plody, vysoké a spolehlivé výnosy, vhodný na ovocné víno, dozrává v 2. polovině července.
- Bílý rybíz 'Orion': Dlouhé hrozny se sladkokyselými bobulemi, vyšší keř, dlouhé období sklizně od konce července do konce září.
- Bílý rybíz 'Primus': Nejranější z bílých rybízů, zralý v 1. polovině července, dlouhé hrozny, sladkokyselé plody.
- Bílý rybíz 'Viktoria': Dlouhé hrozny, velké bobule nakyslé chuti, mohutný keř se stálými výnosy, zralý od poloviny července.
Zdroj: zahradkari.cz; zahradkarskaporadna.cz