Pelargonie nemusíte na podzim vyhazovat: přesuňte je do domu a přezimujte. Příští rok si je můžete nařízkovat

Patříte-li ke šťastlivcům, kteří mají k přezimování přenosných rostlin vhodné prostory, můžete ušetřit za každoroční nákup nových. Stačí ty stávající správně přezimovat, další rok je nařízkovat a dopěstovat si nové sazenice. Pelargonie (neboli muškáty) však musejí přečkat zimu v co nejlepším stavu. V opačném případě jim bude trvat dlouho, než se po zimě dostanou do kondice. 

Dlouhá pelargonie před oknem
Info ikona

Abyste předešli podobně vytáhlým muškátům, zkraťte jim na podzim letošní výhony. 

Muškáty přestěhujte do domu před prvními mrazíky

V době, kdy se na trávě objeví jinovatka, měly by být muškáty už v domě. To však nastává v různých oblastech v různou dobu, a záleží i na konkrétním stanovišti. Navíc rostlinám je venku rozhodně lépe než někde na chodbě. Při jednorázovém mírném mrazíku tak stačí pelargonie jen přesunout blíž k domu do závětří. Při dlouhodobější předpovědi nočních mrazíků, byste měli ale muškáty už přestěhovat mimo mráz. Podle lokality to může být už koncem září, ale třeba i koncem října. 

Před stěhováním do domu muškáty zastřihněte

Už koncem letních prázdnin proto přestaňte pelargonie přihnojovat a v září přizpůsobte zálivku venkovním teplotám (za chladna zalévejte méně). Cílem je vyzrání rostlinných pletiv a zpomalení růstu rostlin. Než pelargonie přemístíte, měly by projít zdravotní kontrolou a případnou léčbou. Přezimování je pro rostliny náročné a škůdce nebo choroba by pro ně mohly být likvidační. Z tohoto důvodu očistěte i pěstební nádobu a podmisku. 

Červenožlutý list vonné pelargonie
Info ikona

Vonné muškáty potřebují prodělat chladové období dlouhé min. dva měsíce. Jinak málo pokvetou. 

Uskladněte jen rostliny v dobrém stavu. Z muškátů také odstraňte všechny květy, zaschlé nebo nažloutlé listy a rostliny zkraťte až na třetinu původní výšky. Odstřihnout můžete všechny letošní výhony –⁠ zvlášť při nedostatku světla by se vytahovaly a pelargonie zbytečně oslabovaly. Nikdy však neřežte až do zdřevnatělých stonků a na každé rostlině ponechte min. tři čtyři listy. 

Pelargonie potřebují k zimování stabilní chladno

K nejčastěji využívaným prostorám patří při zimování muškátů suché chodby, verandy, zasklené balkony... Pro rostliny je důležité dostatečné světlo a teplota mezi 6 a 10 °C. Ačkoli snesou i krátkodobý pokles teploty k nule, časté a výraznější teplotní výkyvy jsou nežádoucí. 

Pro zálivku platí, že čím nižší je teplota, tím méně byste měli zalévat. Půda by měla být jen lehce vlhká. Období chladu by mělo trvat min. osm týdnů. Na jaře rostliny přesaďte do čerstvé půdy a dlouhé světlé výhony, které vyrostly při nedostatku světla, odstraňte. V jarních měsících můžete pelargonie i řízkovat.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada