Uskladněte mrkev tak, aby neztratila nic ze své lahodné chuti: co dělat, když nemáte sklep?

Mrkev určená k přímé konzumaci se během sezony sklízí podle aktuální potřeby, obvykle ještě před plnou zralostí, aby byla hezky křupavá. Podzimním odrůdám, které jsou pěstované za účelem skladování, dejte naopak čas a s jejich sklizní nespěchejte – první mráz jim neublíží. Sklízejte je až ve chvíli, když konce jejich listů začínají žloutnout. Všimněte si také, že zatímco kořeny mrkve k přímé spotřebě jsou špičaté, mrkev ke skladování má jejich konce zaoblené. 

Mrkev sklízejte tak, abyste nepoškodili kořeny

Kořeny mrkve jednoduše vytáhněte z půdy, příp. podeberte rýčem či rycími vidlemi. Půdu, která na nich zůstala, jemně oddrolte rukou. Rozhodně je nemyjte vodou ani nečistěte pomocí kartáčku, který může kořeny na povrchu poškodit. Listovou nať odřízněte co nejblíže ke kořeni. Před uskladněním mrkve proberte a poškozené a napadené ze skladování vyřaďte. 

Proč nedávat kořeny mrkve do lednice?

Při skladování mrkve jde o to, aby se v kořenech udrželo co nejvíce vláhy. Pokud se vám to podaří, vydrží mrkev dlouho čerstvá. I proto by se mrkev nikdy neměla dávat volně do ledničky. Cirkulující vzduch v lednici totiž kořeny vysušuje, ty pak rychle měknou, uvadají a scvrkávají se. 

Mrkev uskladněte v písku, nebo ve vlhké utěrce

Ke skladování mrkve se nejčastěji doporučuje vrstva písku, do níž se kořeny uloží. Postačí bedýnka s hrubším pískem, podmínkou je ale i vlhký sklep. Při teplotě 5 °C v něm mrkev vydrží křehká až tři měsíce. V lednici může optimální prostředí krátkodobě nahradit třeba vlhká utěrka. 

Kde skladovat mrkev, když nemáte sklep?

Pokud nemáte sklep vhodný k uskladnění zeleniny ani jiný skladovací prostor, můžete mrkev nechat na záhonu. Platí to však jen pro oblasti s mírným klimatem. Záhon nastelte vrstvou slámy vysokou 10 až 15 cm, přes niž můžete ještě přetáhnout netkanou textilii. To by mělo kořenům poskytnout dostatečnou ochranu jak před mrazem, tak před sněhem. Hraniční teplotou je ale pro mrkev –8 °C, pak už se na ní projeví škody. Počítejte také s tím, že z promrzlé půdy budete kořeny mrkev dostávat obtížně. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada