Broskvoň, kterou můžete pěstovat v nádobě na balkoně: s jejím hnojením ale musíte přestat včas

Broskvoně (Prunus persica) spolu s meruňkami (Prunus armeniaca) obecně patří mezi choulostivější ovocné dřeviny a pokud je pěstujete na zahradě, vždy musíte dobře zvolit optimální stanoviště. Takové je především chráněno proti chladným větrům a mrazíkům, takže nejlépe, pokud choulostivější peckoviny vysadíte někde u domu, u živého plotu či vedle nějaké zdi či zahradní stavby, kde budou alespoň z jedné strany chráněny. Stanoviště, kde chcete pěstovat broskvoně či meruňky musí být na slunci, aby se dobře vybarvovaly plody a aby se v koruně příliš nemnožily houbové choroby. Těm se totiž nejlépe daří ve vlhku.

Kdy broskvoně nejlépe řezat

O optimálním termínu prořezu u broskvoní, ale i meruněk, se neustále vedou debaty. Někteří ovocnáři obě peckoviny řežou klidně na jaře, jiní s radikálnějším řezem vyčkávají na léto. Z mé zkušenosti mohu doporučit letní termín, a to v období po sklizni zhruba do konce září. V létě je totiž dostatečně teplo a případné rány se mnohem lépe ujímají. Při jarním řezu vždy hrozí riziko pozdějších mrazíků, které mohou zapříčinit to, že stromům se rány po řezu nezahojí a budou tak náchylnější na útoky chorob a škůdců. U obou peckovin je pak vhodné ošetřit větší řezné rány stromovým balzámem nebo alespoň natřít bílou barvou, abychom tak zamezili uchycení a šíření houbových chorob.

Pěstování broskví na balkoně

Pro pěstování broskvoní na balkoně jsou důležité pěstební nádoby. Buď se může jednat o samostatné nádoby nebo truhlíky, ale jejich objem musí být optimálně 20 l, aby se mohly dobře vyvíjet kořeny. I broskvoně v nádobě vyžadují pravidelný prořez, při kterém se odstraňují konkurenční výhony v koruně, aby byla vzdušná a je také důležité zakrátit dlouhé postranní větve, aby stromky zůstaly kompaktní.

Hnojení broskvoní v nádobě

Kromě pravidelné závlahy je nutno broskvoním dodávat živiny, a to především z důvodu omezeného příjmu z okolního prostředí. Přísun živin zajistí během března do půdy zapracované hnojivo s dlouhodobým účinkem anebo tekuté hnojivo pravidelně přidávané do zálivky. Od poloviny srpna ale již s přihnojováním přestaňte, aby větve vyzrály, zdřevnatěly a byly připraveny na přezimování.

Tento kultivar je pro nádoby jako stvořený

Jelikož se jedná o pěstování v nádobě, musíte také vybrat vhodné kultivary. Ty jsou již předem vyšlechtěné pro tyto podmínky, kde mají omezenější možnosti oproti pěstování ve volné půdě. Vybírejte tedy vždy mezi pomalu rostoucími odrůdami broskvoní, například odrůda ´Amber´ nebo ´Nana Diamond´, které dávají aromatické plody běžné velikosti s tmavě červenou sametovou slupkou. Optimální čas pro výsadbu je v pozdním létě a na podzim, kdy je v zahradních centrech i velmi dobrý výběr vhodných odrůd.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.