Jak poznat astry čínské, letničky s delikátně kořeněnou vůní
Astra čínská (Callistephus chinensis) dříve nechyběla snad v žádné květinové zahradě, a i dnes má dlouhou řadu nadšených obdivovatelů. Astry dorůstají do značně proměnlivé výšky, nízké skalkové odrůdy jen do 20 cm, naproti tomu stonky vysokých aster mívají délku až 70 cm. Nižší odrůdy mají lodyhy s tvrdými chloupky větvené bohatě, vyšší jen řídce. Vykvétají v poměrně dlouhém časovém úseku, od druhé poloviny července do konce září a říká se, že astry kvetou od Aničky do Václava, tedy od 26. července do 28. září. Květní úbory aster mohou být jednoduché, poloplné i plné, v široké paletě barev, od bílé, přes krémovou, žlutou, světle i tmavě růžovou či fialovou až k červené či vínové barvě a existuje dokonce i zeleně kvetoucí odrůda.
- Astry mají naprosto jedinečnou, kořeněnou vůni, která se dokáže pěkně vrýt do paměti.
Astra čínská z čeledi hvězdnicovitých pochází z východních oblastí Asie, z Číny, Mongolska a Koreje, kde roste na řídce zalesněných a keřovitých místech a její semena se dostala do francouzské Paříže v první polovině 18. století. Čínské astry byly původně přivezeny jen v bílé barvě, ale nesly v sobě i genetický kód aster barevných. Postupem času byly vyšlechtěny do mnoha zajímavých kultivarů.
Jak vysévat semena astry čínské
- Astra čínská se rozmnožuje výhradně semeny, která se vysévají již koncem března nebo začátkem dubna ve skleníku nebo doma za oknem.
- Přímo na záhony se mohou semena vysévat od konce dubna do konce června, jen je třeba počítat s jejich pozdním kvetením.
- Někdy se astry množí v zahradě i samy, samovýsevem.
Jak pěstovat astry čínské
- Astry čínské vyžadují sušší, hlinitopísčitou půdu s neutrální až mírně alkalickou reakcí.
- Astry vyžadují mírnou, ale častější zálivku, vadí jim sucho i přemokřená půda.
- Astry nepotřebují přihnojování a čerstvý chlévský hnůj naprosto nesnášejí.
Astry čínské ohrožují houbové choroby i škůdci
Při pěstování aster se důrazně doporučuje každoročně měnit místo jejich výsadby. Je to důležité pro omezení výskytu houbových onemocnění, která se dlouhodobě drží v půdě. Jakmile se na vaší zahradě vyskytnou, je dobré po několik let astry vůbec nepěstovat.
- Fusariové vadnutí aster způsobuje houba Fusarium oxysporum, která způsobuje vadnutí, zasychání až úhyn rostlin.
- Verticiliové vadnutí zase má na svědomí houba Verticilium alboatrum. I toto onemocnění se projevuje uvadáním rostlin.
- Také mšice jsou častým škůdcem aster.