Jak naše babičky pěstovaly pokojové azalky, aby jim v zimě rozkvetly: klíčem k dlouhému a krásnému kvetení je správná teplota 

V našich podmínkách není pokojová azalka (Rhododendron simsii) mrazuvzdorná, a nesmí se proto zaměňovat s rododendrony a azalkami pěstovanými celoročně venku. Ne každý ovšem ví, jak se o ni správně postarat. Pokud tedy dostanete rozkvetlou azalku v květináči, poradíme vám, jak se z jejích květů těšit co nejdéle. 

V Asii si azalky cení pro štěstí, které má přinášet 

Pokojové azalky se začaly šlechtit již v 19. století a od té doby vznikly stovky kultivarů. Jedná se o hybridy druhu označovaného jako indická azalka, tento druh pěnišníku však pochází z Číny a Japonska. V asijských státech si azalky mimochodem velice cení pro štěstí, naději a radost, které má přinášet. 

Pokojová azalka kvete až osm týdnů, ale nevoní 

Azalka určená k pokojovému pěstování vypadá jako malý dřevnatý keřík nebo stromek na kmínku s drobnými stálezelenými lístky. Kvete šest až osm týdnů v různých odstínech červené, růžové, fialové nebo bílé barvy a její květy bývají často žíhané nebo na koncích zvlněné. Rozkvétá postupně v zimních měsících a v českých obchodech se azalky s množstvím nasazených poupat objevují už v listopadu. Nedostatkem může být snad jen fakt, že květy ani v plném rozkvětu téměř nevoní

Naše babičky dávaly azalku mezi dvojitá okna 

Azalka je chladnomilná pokojová rostlina – ideální je pro ni teplota okolo 15 °C. Za vyšších teplot pokvete jen špatně a krátce a hrozí jí napadení sviluškami. Dařit se jí proto bude třeba na světlé chodbě, naše babičky azalku umísťovaly například mezi dvojitá okna. Pozor ale, azalka má ráda rozptýlené světlo a přímé sluneční paprsky nesnáší. Nejpříznivější jsou pro ni tedy okna orientovaná na západ nebo severozápad. 

Půdu potřebuje azalka vlhkou, nesmí ale stát ve vodě

Se zálivkou opatrně – kořenový bal udržujte stále vlhký. Na vyschnutí, stejně jako na přemokření nebo průvan, reaguje totiž rostlina ihned shozením listů, vadnutím květů a zasycháním poupat. Zalévejte ji, případně roste, vždy měkkou a odstátou vodou, která neobsahuje vápník. Nejlepší je samozřejmě dešťová voda nebo voda z roztátého sněhu ohřátá na pokojovou teplotu. 

Azalka potřebuje také vlhký vzduch, proto se doporučuje ji postavit na kamínky částečně zalité vodou, která se bude směrem k listům pomalu odpařovat. Rostlina ale nesmí ve vodě nikdy stát. 

Odkvetlé květy pokojové azalce vylamujte 

Aby mohla azalka pokračovat v intenzivním kvetení, je třeba ji vylamovat odkvetlé květy. Větvičky můžete i tvarovat a výhony, které vyrůstají během kvetení, vyštipovat. Při troše šikovnosti je možné z pokojové azalky vypěstovat i košatou bonsaj

Rostlina uvítá přihnojování speciálním hnojivem pro pěnišníky a azalky nebo hnojivem pro pokojové kvetoucí rostliny, které ale nesmí obsahovat vápník

Na jaře azalku přesaďte a v létě postavte pod strom 

Na jaře odkvetlou azalku přesaďte do hliněného květináče se zeminou pro rodondendrony nebo propustným substrátem s příměsí rašeliny – půda musí mít kyselou reakci. I nadále ji dostatečně zalévejte a hnojte. Přes léto je nejlepší azalku zapustit i s květináčem do záhonu na stinném místě, třeba pod strom. 

Azalku si můžete namnožit polovyzrálými řízky

Od května do srpna je možné azalku rozmnožovat polovyzrálými stonkovými řízky. K tomu, aby dobře zakořenily, potřebují teplotu okolo 25 °C, kyselý substrát, skleněný kryt (zavařovací sklenici) a pravidelnou zálivku a rosení. Po zakořenění malou rostlinu přesaďte do květináče. 

V říjnu pokojovu azalku přesuňte zpět do domu 

Koncem září až v polovině října při teplotě zhruba 10 °C přeneste azalku zpět domů na chladné a světlé místo a nadále ji přiměřeně zalévejte. Můžete ji stále mírně přihnojovat hnojivem pro vřesovištní rostliny. Po nasazení poupat ji přesuňte do místnosti s vyšší teplotou, max. však s 15 °C. 

Obecně platí, že pokud se vám podaří dovést azalku druhý rok ke květu, poroste vám do krásy pravděpodobně i několik následujících let. Po třech až čtyřech letech ji jen přesaďte do čerstvé zeminy a nepatrně většího květináče. 

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada