Jak si nasušit bylinky: 4 způsoby sušení. Udělejte si zásobu na zimu

Proč si nasušit bylinky do zásoby

Bylinky jsou důležitou ingrediencí našich pokrmů. Podtrhnou chuť jídla, přidají příjemnou vůni a pomáhají nám s trávením. Jejich pěstování bývá nenáročné na čas i na prostor. Mnoho bylinek si vypěstujete snadno v květináčích nebo truhlících, líbit se jim pochopitelně bude i na záhonech v zahradě. Některé bylinky jsou velice vhodné k sušení - můžete je tedy využívat i v době, kdy není jejich vegetační doba. Mít zásobu bylinek se vždy vyplatí nejen pro doplnění pokrmů, ale i na různé neduhy, které s podzimním a zimním období přichází.

Které bylinky sušit, a které ne

Tymián a oregano jsou kuchyňskou klasikou a mnoho pokrmů se bez jejich chutě a vůně neobejde. Podobné je to i s rozmarýnem a šalvějí, které jsou také vhodné na přípravu čajů při nachlazení. Další bylinky by také neměly u vás doma chybět jsou např. levandule, máta, estragon, fenykl, máta, heřmánek, pažitka, kmín, yzop a další. Některé bylinky se však nevyplatí sušit, protože zcela ztrácí na kvalitě a jejich aroma se sušením neuchová. Jsou to především brutnák nebo šťovík.

Kdy sklízet bylinky

Pro zachování aromatických látek a celkové kvality rostlin je ideální doba sběru před nasazením květů. Týká se to např. máty, meduňky, oregana, kopru, pažitky. Ideální dobou sběru je dopoledne, kdy oschne ranní rosa a nejlépe, pokud několik dní nepršelo. Bylinky poté nemyjte, pouze protřepejte.

Kdy a jak sušit bylinky

 

Jak sušit bylinky na vzduchu

Sušení na vzduchu je nejšetrnější metodou. Bylinky poskládejte do svazečků, svažte provázkem a zavěste v suchém a větraném prostředí, kam nedopadá přímé slunečné světloOptimální teplota k sušení je mezi 20 a 30 °C. Můžete je také rozložit na prodyšné síto a pozvolna sušit.  Často kontrolujte proces sušení, protože by se neměly bylinky přesušit. Čím déle se byliny suší, tím více ztrácejí na kvalitě.

Jak sušit bylinky v mikrovlnné troubě

Například majoránku, mateřídoušku nebo tymián můžete také sušit v mikrovlnné troubě. Bylinky rovnoměrně rozložte v nízké vrstvě, zvolte velmi nízký výkon a zapněte zprvu max. na 30 sekund. Poté zkontrolujte kvalitu usušení. Je-li to nutné, ještě jednou proces opakujte. Maximální délka sušení (postupného) by neměla přesáhnou dvou až tří minut, aby neutrpěla vůně bylin.

Na jakou teplotu sušit bylinky v klasické troubě

Metodu sušení v klasické troubě zvolte v případě, že nemáte jinou možnost. Jemné bylinky jsou totiž citlivé na teplotu. Troubu nastavte max. na 30 °C, nechte pootevřená dvířka a rozložené bylinky na plechu s pečicím papírem a za občasného obracení opatrně sušte. Proces sušení by se měl ukončit max. za dvě až tři hodiny.

Jak sušit bylinky v sušičce

Sušení v automatické sušičce je jednoduchý, rychlý a šetrný způsob. Doporučená teplota je max. 40 °C s dobou sušení dvě až čtyři hodiny. Pochopitelně záleží na druhu bylin. Bylinky si takto uchovají své bohaté aroma.

Jak uchovávat nasušené byliny

Dobře nasušené bylinky je třeba uchovat v uzavíratelných nádobách bez přístupu vzduchu, aby se k nim nedostala vlhkost, která by způsobila jejich plesnivění. Nevystavujte nádoby s bylinkami přílišnému světlu a už vůbec ne slunečnímu záření. Bylinky by zbytečně ztrácely svoje specifické aroma a kvalita by se zhoršila. Nejlepší umístění je v uzavíratelných nádobách, které uskladníte v kuchyňských skříňkách. Při dodržení těchto doporučení si určitě uděláte zásobu bylinek, které pak použijete v kuchyni, anebo při nachlazení či nepříjemných obtížích.

Zdroj: https://www.mein-schoener-garten.de/gartenpraxis/nutzgaerten/kraeuter-trocknen-35416

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada