Je těžké ho nemilovat! Seznamte se s narcisem: Umíte ho správně pěstovat a aranžovat?

Narcis
Info ikona

Narcis má hodně společného s narcismem

Jméno rostlina získala díky řeckému mladíkovi Narcisovi (řec. Narkissos), který oplýval takovou krásou, až se bezhlavě zamiloval sám do sebe. Celé dny pozoroval svůj obraz na vodní hladině a nemohl se od něj odtrhnout. Bohové se rozhodli jeho sebelásku potrestat. Podle řecké báje se Narcis ve studánce nakonec utopil a jeho tělo bylo proměněno v žlutý květ na jejím břehu. V Řecku je proto narcis dodnes považován za květinu smrti.

Narcis jako synonymum pro klam a neopětovanou lásku

U nás se na základě tohoto příběhu z řecké mytologie slovo narcis používá převážně v hanlivém kontextu. Označíme-li někoho „narcisem“, rozhodně ho nechceme pochválit! Naopak poukazujeme na jeho pýchu, nabubřelost a sebelásku. A ne jinak je tomu v květomluvě, kde žlutý květ znamená neopětovanou lásku a klam, formálnost, nejistotu.

Jiný kraj, jiný mrav. To platí i u narcisů

Krásu této jarní cibuloviny oslavují alespoň východní kultury, kde narcis naopak symbolizuje oddanou lásku, štěstí a bohatství. V zemi zapadajícího slunce je zlatavý trubkovitý květ narcisu jednou ze stěžejních rostlin pro umělecké aranžování zvané Ikebana. Toto umění je v Japonsku stejně vážené jako např. malířství nebo sochařství a je založeno na své jednoduchosti a jemnosti, stejně jako květy narcisek.

Ať už je historie jména a symbolika žlutého krasavce jakákoliv, narcisky jsou již dlouhá staletí symbolem jara a nemohou chybět na žádné zahradě, terase nebo jako krátkodobá dekorace na jídelním stole.

Původní narcisy v přírodě nedosahovaly takové rozmanitosti, jakou dnes známe ze zahradnických katalogů. Velký boom v jejich šlechtění nastal v 19. století a do dnešní doby bylo vypěstováno tisíce kultivarů.

Narcis výzdoba
Info ikona

Narcis je módním hitem již 2 tisíciletí

Narcisy byly z horských slunných luk jižní Evropy přeneseny do zahrad již 300 let před naším letopočtem. Po Evropě je převáželi římští vojáci, kteří věřili, že míza květu má léčivé vlastnosti. Dnes víme, že opak je ve skutečnosti pravdou, neboť narcisy (a jejich míza) obsahují toxiny, které mohou být pro člověka (ale i domácí mazlíčky) značně škodlivé. To je i jeden z důvodů, proč bychom neměli řezané narcisky ve váze kombinovat s jinými květinami!

Narcis v nádobě
Info ikona

Jinak je tomu u sesazovaných nádob. Tam je naopak kombinace cibulek žlutých narcisů a královsky modrých modřenců více než oslnivá. Dozdobíme-li nádobu ještě mechem, kousky březové kůry, větvičkami vrby jívy a skořápkami z křepelčích vajíček, bude náš vstup do domu nebo sváteční stůl potěchou pro oči každého koledníka.

Jak pěstovat narcisy
Info ikona

A jak narcisy pěstovat?

Cibule narcisů vysazujeme na podzim, v měsících září až listopad, a to poměrně hluboko. Ideální vrstva zeminy nad cibulí je 15 cm, minimálně však 10 cm. Narcisy jsou po výsadbě náročné na vlhkost půdy, proto jim zajistěte dostatečnou zálivku. Na jaře se pak můžete těšit na zářivé hvězdy ve své zahradě.

Řezání květů narcisům prospívá

Myslete na to, že cibule narcisů přirůstají a nabývají objemu až po odkvětu. Proto se nebojte květy narcisů hojně využívat k dekoraci interiérů, aby květy zbytečně nezůstávaly na stonku a nenutily rostlinu vytvářet semeník. Po odkvětu rostliny přihnojíme třísložkovým hnojivem NPK (dusík-fosfor-draslík) a dopřejeme jim dostatečnou zálivku, aby mohly cibule sílit.

Pokud se rozhodneme pro vyjímání cibulí z půdy, pak správný čas nastává v měsíci červnu, abychom rostlinám dopřáli alespoň dva měsíce vegetačního klidu a pozastavili jejich růst. Cibulky pak uložíme na suchém a teplém místě. Na podzim celý proces pěstování opakujeme.

Zdá se vám to náročné? Nebuďte narcisové a pěstujte narcisy. Bude pak těžké Vás nemilovat.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada