Hrášek pěstujte pokaždé na jiném místě v zahradě, ale klidně i na balkoně. Prozradíme, kdy vysévat a jak se o hrách starat

Jak pěstovat hrách setý? 

Hrách (Pisum sativumje tradiční česká plodina, která by neměla chybět v žádné užitkové zahradě, ale vystačí si i s truhlíkem na balkoně. Pěstuje se velmi snadno, snad všichni si pamatujeme první školní pokusy s pěstováním hrachu na obyčejné mokré vatě. Hrášek je skutečně doporučován jako nejvhodnější plodina pro první nesmělé zahradnické krůčky, které mohou v dětech probudit lásku k zahradám a pěstování.

Menu ze zelených zrn a lusků

www.nkz.cz

Jak je to s hrachem a hráškem

Je to úplně jednoduché, rozdíl je ve zralosti semen hrachu. Zeleným, šťavnatým a sladkým, křupavým, a ne úplně zralým semenům se říká hrášek. Pokud však necháte hrášek na rostlině dokonale uzrát, promění se v lehce nahořklý a tvrdý hrách, který je třeba před konzumací nechat dobře uvařit. Nejvíce výživných a zdravých látek člověku poskytnou nezralá semena hrášku, konzumovaná zasyrova, při vaření se jejich obsah v hrachu snižuje.

KVÍZ: Co patří mezi luštěniny a jaké jsou nejzdravější? Zjistěte to a bavte se s kvízem

www.nkz.cz

Kdy a jak vysévat hrách na záhony

První výsev hrachu můžete provést již v březnu, pokud to počasí dovoluje a půda je již rozmrzlá. Hrách klíčí už při teplotě 1 °C a roste při 4 °C. Při růstu zvládne dokonce i mírné mrazíky, proto se nemusíte bát časného výsevu. Pro postupnou sklizeň můžete hrách vysévat až do května, ve dvoutýdenních intervalech. Semena se vysazují do hloubky nejméně 5 cm, v řádcích vzdálených 20 až 30 cm. Mezi jednotlivými semeny nechte mezery 5 až 8 cm.

Připravte se na časté škůdce hrachu

www.nkz.cz

Jak na pěstování hrachu na balkoně?

I balkonové pěstování hrachu bývá velmi úspěšné. Zvolte květináče nebo truhlíky hluboké alespoň 20 cm s dostatečným odtokem vody. Výhodou pěstování na balkoně je možnost dřívějšího výsevu, protože půda v nádobách se prohřívá rychleji než na zahradě. Zvlášť pokud máte balkon zasklený, pak jej můžete využít i jako skleník, vhodný k časnému pěstování nejrůznějších druhů zeleniny.

Pěstování zeleniny a bylinek na balkoně

www.nkz.cz

Péče o hrách během vegetace

  • Hrášek potřebuje především pevnou oporu pro své dlouhé výhony, opatřené úponky. Využít můžete jednoduché od tyčky, pletivo či provázky.
  • Výborným řešením, jak získat opory pro výhony hrachu, jsou tenčí větve, získané z prořezu stromů či keřů. Čím bohatší větvení budou větve mít, tím snadněji si je úponky hrachu najdou.
  • Důležitá je pravidelná zálivka, zejména v době květu a násady plodů. Půdu je dobré udržovat přiměřeně vlhkou, ale ne přemokřenou.
  • Mulčování mezi řádky s hrachem pomůže udržet vláhu a potlačit plevel.
  • Hnojení není nutné, hrášek si vystačí s živinami z dobře připravené půdy. Dokáže totiž získat dostatek živin z půdy díky symbiotickým bakteriím, které žijí na jeho kořenech. Přílišné hnojení dusíkem vede k bujnému růstu na úkor plodů.

Jaká zelenina se dá pěstovat na balkoně? Snadný a rychlý návod jak na to, abyste se v létě dočkali plodů své práce

www.nkz.cz

Ochrana hrachu před škůdci

  • Největším nepřítelem hrášku jsou ptáci, kteří dokážou vyzobat klíčící semena. Proto je vhodné, chránit výsev bílou netkanou textilií.
  • Později mohou škodit mšice, které lze nejprve odstranit proudem vody, a pak přidat doma připravený postřik z rebarbory nebo pelyňku. Přibližně 150 g čerstvě natrhané natě nasekejte a přelijte 250 ml vroucí vody. Nechte louhovat 4 hodiny, a pak přecezený nálev aplikujte rozprašovačem na hrách.

Proč je důležité střídat místo výsevu hrachu?

Na stejné místo vysazujte hrách nejdříve po 4 až 5 letech, nikdy ne dříve. Zemědělci dokonce dodržují pravidlo, podle kterého se hrách vysévá nejméně 3 km daleko od pole, na kterém rostl hrách v předchozím roce. To kvůli chorobám aškůdcům, jako je například zrnokaz hrachový. Vhodnými předplodinami hrachu je plodová zelenina, jako jsou rajčata a papriky nebo kořenová zelenina. Po hrachu se daří především košťálovinám a plodové zelenině, které ocení půdu obohacenou o dusík.

Hrách setý by neměl chybět v žádné užitkové zahradě
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada