REKLAMA
REKLAMA

Uvolněný půvab venkovských zahrad

REKLAMA
REKLAMA

Mnoho lidí prchá každý týden z města na venkov. Raději se smíří s dlouhými cestami, jen aby mohli dva dny čerpat síly na chalupě se zahradou a při procházkách lesem a loukami. Čerstvý vzduch, volnost, žádný provoz na ulicích, žádný panelák. 

K užitku i potěše 

Když se řekne venkovská zahrada, vytanou člověku na mysli letní jablka, kočka slastně se rozvalující na vyhřáté lavici a pod okny bujně rozkvetlé záhony. V předzahrádce keř božího dřevce neboli pelyňku brotanu v sousedství stolístku, pod kterými každý rok na jaře a na podzim rozkvétají fialky. Vedle něj v létě kvetou divizny a topolovky, v polostínu plamenky. Cesta od branky v plotu k domovním dveřím byla dlážděna kamenem nebo cihlami a lemována karafiáty, aurikulemi, bílými narcisy, chejrem, levkojemi a rezedou. Na koruně kamenné zídky se leskne netřesk. Cihlová dlažba má jednoduchý ornament. Nic není ponecháno náhodě. Zahrada byla a podnes je vedena pevnou rukou k užitku i potěše.

Rostliny venkovské zahrady
Info ikona

Kamenná dlažba, růže na kmínku a rostliny v květináčích patří k venkovskému stylu.

Klasika a něco navíc 

Do nově zakládaných zahrad ve venkovském stylu můžete vložit řadu původních prvků a ještě je rozvinout a obohatit. Pravidelnou kamennou nebo cihlovou dlažbu sestavte ve složitějším ornamentu a do spár vysaďte mateřídoušku. Náznak sadu doplňte středně vysokými keři s ozdobnými květy, zídkami, stříhanými živými ploty tak, abyste zahradu rozčlenili na odlišné celky: například bylinkovou zahrádku, tichý slunný trávník, odpočívadlo se záhonem stříbřitých rostlin, zákoutí s malým rybníčkem nebo úpravu s růžemi. Malé chráněné kouty s posezením vám umožní plně vychutnat zahradní motivy.

Kočka domácí
Info ikona

Domácí kočka, která se líně vyhřívá na sluníčku, patří k inventáři venkovské zahrady.

Detaily, na kterých záleží 

Pravidelné linie záhonů změkčí bujná krása květů. Přímé cesty zarámujte kontryhelem a levandulí, které později rozvolněně vyrostou směrem do cesty. Cestu zakládejte o něco širší. 

Ve venkovské zahradě je dovoleno téměř vše. Květiny starých selských zahrad, například slézy nebo měsíčky, na záhoně namíchejte s bylinkami a zeleninou.  

Správně uvolněný ráz venkovské zahradě vtiskne pestrá směsice přírodních materiálů. Vše vypadá jako náhodně naaranžované, ale každý detail tu má své místo. Venkovský styl dotvoří původní předměty běžného provozu bývalých statků, ale pokud jde o doplňky, platí: méně znamená více.

Plechové zahradní konve
Info ikona

Plechové zahradní konve s patinou jsou pro venkovský styl to pravé.

Přírodní materiály 

Pestře osázené konve na mléko, pozinkovaná vědra či vysloužilá kamenná koryta na krmení – to vše se na venkovské zahradě uplatní. Cesty jsou dlážděny přírodním kamenem, cihlami nebo vysypány štěrkem. Plaňkový plot nebo živý plot upletený z vrbových prutů zahradu nenásilně odděluje od okolí a je také půvabnou ozdobou. Přírodní materiály kombinujte podle libosti nejrůznějším způsobem.

REKLAMA
REKLAMA

 

Predplatne

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA