Kontryhel: trvalka k nezaplacení

Kontryhel měkký (Alchemilla mollis) je dlouhověká odolná trvalka, která dorůstá do výšky 40 až 60 cm a od června do července kvete drobnými nevonnými kvítky v rozvolněných květenstvích. Okrasné jsou i její vějířovité a ochlupené hebké listy. Vhodným partnerem do květinového záhonu je kontryhel třeba pro růže, hrachory vonné nebo rostliny kvetoucí modrými květy.

Listy kontryhelu (Alchemilla mollis)
Info ikona

Kapky deště nebo rosy na sametových listech vypadají jako malé perly. Kontryhelu se také říká deštníček nebo rosička a alchymisté dříve věřili, že kapky sesbírané z jeho listů dokážou přeměnit kov ve zlato. 

Foto: Shutterstock

Kontryhel prozáří každý kout zahrady

Kontryhel poroste téměř všude, ideální je pro něj však vlhčí humózní půda, zvládne ale i přísušek. Nejvíce mu vyhovuje asi polostín. Při pěstování ve stínu zůstává sytě zelený, na slunci bývá vyšší, světlejší a květy má zabarvené do žluta. Na výslunní může ale vyžadovat zálivku.

Rostlina se hodí k vyplnění prázdného prostoru mezi jinými trvalkami, k olemování záhonů a dobře vypadá u vody. Rychle se šíří – trsy proto každé tři roky vykopejte a rozdělte. Po odkvětu celou rostlinu ostříhejte a zalijte. Znovu pak obrazí a většinou i opětovně rozkvete. Kontryhel netrpí chorobami (výjimečně padlím) ani škůdci. Na zimu se zatahuje, suché listy ale odstraňte až zjara. 

Kontryhel jako jemný doplněk letních kytic

Kontryhel se nejčastěji využívá do letních vzdušných kytic ve venkovském stylu. Je osvědčenou doplňkovou rostlinou, která vyplní prázdný prostor a vytvoří pozadí pro ostatní květy zářivých i tlumených barev. Listy kontryhele lze menší kytice i olemovat. Ve váze s obden měněnou vodou vydrží kontryhel atraktivní až 14 dní.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada