Bylinky podle oslunění, vytrvalosti a výšky

Většina bylinek potřebuje slunce a sušší, spíše zásaditou půdu. Ideální je pro zvýšený záhon. Při pěstování v nádobách jsou vhodné takové květináče, které propouštějí vzduch i ke kořenům rostlin. Některé z bylinek se pěstují i na stinnějších místech, vybírejte proto předně podle oslunění, které budou mít rostliny k dispozici.

Jak mít aromatické bylinky v zahradě na dosah

Základní výběr bylinek podle oslunění

  • Slunce, chudou půdu, případně drenáž uvítají např. levandule, dobromysl, saturejka, mateřídouška, tymián, yzop, řepík, třezalka a rozmarýn. 
  • Polostín, příp. balkon orientovaný na východ nebo západ, potřebují bylinky jako petržel, majoránka, kopr, šalvěj, meduňka, pelyněk estragon, fenykl, koriandr, lichořeřišnice, heřmánek, brutnák a kostival. 
  • Stín, tzn. severní orientaci, vyžadují bylinky, které mají rády více vlhkosti a živnější půdu, třeba máta, pažitka, medvědí česnek, mařinka, kozlík nebo křen.

Které bylinky a potraviny pomáhají proti stresu

Bylinky vybírejte i podle vytrvalosti

  • Letničky představují bylinky na jednu sezonu a patří k nim např. bazalka, saturejka, kopr, majoránka, petržel, koriandr, anýz nebo heřmánek. 
  • Trvalkvás budou těšit i několik let a jsou zastoupeny šalvějí, meduňkou, mateřídouškou, levandulí, libečkem, mátou, yzopem, rmencem sličným a křenem. 

Kvůli prostoru je dobré znát výšku bylinek

  • Nízké jsou petržel, pažitka, majoránka a mateřídouška. 
  • Středně vysoké výšky dosahují máta, šalvěj, levandule, rozmarýn, bazalka a saturejka. 
  • Vysoké jsou brutnák, libeček, pelyněk estragon a pelyněk obecný, kopr a fenykl.

Jak zintenzivnit chuť a vůni bylinek

Nároky bylinek na stanoviště a péči 

Bylinky potřebují pravidelnou, ale střídmou zálivku, nejlépe ráno, kdy nehrozí velký odpar. Čím měkčí vodou rostliny zaléváte, tím lépe. S hnojením to nepřehánějte, protože při velkém množství živin v půdě bylinky přerůstají a ztrácejí svou typickou chuť a aroma. Přilepšit jim ale můžete třeba posilujícím výluhem z kopřiv, kostivalu, přesličky nebo jiných rostlin bohatých na živiny. Nezapomeňte ho ale naředit.

Které byliny si nasbírat do devatera kvítí

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.