Bylinky podle oslunění, vytrvalosti a výšky

Většina bylinek potřebuje slunce a sušší, spíše zásaditou půdu. Ideální je pro zvýšený záhon. Při pěstování v nádobách jsou vhodné takové květináče, které propouštějí vzduch i ke kořenům rostlin. Některé z bylinek se pěstují i na stinnějších místech, vybírejte proto předně podle oslunění, které budou mít rostliny k dispozici.

Jak mít aromatické bylinky v zahradě na dosah

Základní výběr bylinek podle oslunění

  • Slunce, chudou půdu, případně drenáž uvítají např. levandule, dobromysl, saturejka, mateřídouška, tymián, yzop, řepík, třezalka a rozmarýn. 
  • Polostín, příp. balkon orientovaný na východ nebo západ, potřebují bylinky jako petržel, majoránka, kopr, šalvěj, meduňka, pelyněk estragon, fenykl, koriandr, lichořeřišnice, heřmánek, brutnák a kostival. 
  • Stín, tzn. severní orientaci, vyžadují bylinky, které mají rády více vlhkosti a živnější půdu, třeba máta, pažitka, medvědí česnek, mařinka, kozlík nebo křen.

Které bylinky a potraviny pomáhají proti stresu

Bylinky vybírejte i podle vytrvalosti

  • Letničky představují bylinky na jednu sezonu a patří k nim např. bazalka, saturejka, kopr, majoránka, petržel, koriandr, anýz nebo heřmánek. 
  • Trvalkvás budou těšit i několik let a jsou zastoupeny šalvějí, meduňkou, mateřídouškou, levandulí, libečkem, mátou, yzopem, rmencem sličným a křenem. 

Kvůli prostoru je dobré znát výšku bylinek

  • Nízké jsou petržel, pažitka, majoránka a mateřídouška. 
  • Středně vysoké výšky dosahují máta, šalvěj, levandule, rozmarýn, bazalka a saturejka. 
  • Vysoké jsou brutnák, libeček, pelyněk estragon a pelyněk obecný, kopr a fenykl.

Jak zintenzivnit chuť a vůni bylinek

Nároky bylinek na stanoviště a péči 

Bylinky potřebují pravidelnou, ale střídmou zálivku, nejlépe ráno, kdy nehrozí velký odpar. Čím měkčí vodou rostliny zaléváte, tím lépe. S hnojením to nepřehánějte, protože při velkém množství živin v půdě bylinky přerůstají a ztrácejí svou typickou chuť a aroma. Přilepšit jim ale můžete třeba posilujícím výluhem z kopřiv, kostivalu, přesličky nebo jiných rostlin bohatých na živiny. Nezapomeňte ho ale naředit.

Které byliny si nasbírat do devatera kvítí

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada