Okrasná zelenina do truhlíků i na talíře

Okrasné zelí a okrasnou kapustu (Brassica oleracea) oceníte zvláště na podzim, kdy většina rostlin odkvétá. Barevné listy se stávají ozdobou nejednoho okna, květináče u domovních dveří, ale i záhonu s podzimními květy. Pokud jste si ale dekorativní zeleninu letos nevyseli, nevadí – právě teď si vzrostlé rostliny v květináčích můžete pořídit v každém druhém zahradnictví. 

VIDEO: truhlík, který bude ozdobný na podzim i na jaře

Okrasné zelí
Info ikona

Okrasné zelí má na rozdíl od kapusty hladké listy.

Foto: Shutterstock

Okrasná zelenina barvami nešetří 

Růžice okrasných listů mohou být v zelené, bílé, světle žluté, výrazně růžové a fialové barvě, ale spíše v kombinaci dvou nebo i tří odstínů. Nejsytější přitom bývá barva ve středu růžice, směrem k okrajům se postupně vytrácí. Zbarvení listů se začne ale projevovat až při poklesu teplot pod 10 °C. Důvodem jsou antokyanová barviva, která se v listech vytvářejí při nižších teplotách. Ke kráse rostlin přispívá rovněž výrazná žilnatina.

Existuje mnoho kultivarů – je opravdu z čeho vybírat. Kromě barvy můžete volit i tvar rostliny nebo kadeřavost listů. Vyšlechtěny jsou také odrůdy určené k řezu a do květinových vazeb.

Roubovaná zelenina více plodí a vydrží

Okrasná zelenina
Info ikona

Při poklesu teplot oživí okrasná zelenina každý záhon.

Foto: Shutterstock

Výsev a nákup okrasné zeleniny

Okrasná zelenina se vysévá na záhon od druhé poloviny května po začátek července. Předpěstování sazenic za oknem je ale možné už od března. Sazenice lze od června zakoupit také v zahradnictví. Během vegetační sezony mají rostliny zelené listy, které se výrazněji zbarví až na podzim. 

Při nákupu rostlin si ohlídejte především pěkně vyvinuté a nepoškozené růžice listů. Kořeny by neměly nádoby zcela vyplňovat, nebo z nich dokonce vyrůstat ven – rostliny by po výsadbě rostly pomaleji.

Okrasná kapusta i zelí reagují růstem na prostor, který mají k dispozici. Chcete-li tedy malé hlávky, vysaďte je do květináčů, větší vyrostou na záhonu, přičemž dostatečným rozestupem je 50–60 cm. 

Kdy a jak sklízet hadí mord španělský

Péče o okrasnou zeleninu a její využití v kuchyni

Dekorativní zeleninové druhy uvítají slunné místo a propustnou hlinitopísčitou půdu, dostatečně vlhkou a s obsahem vápníku. Vděčné budou za pravidelné přihnojování a závlahu, s nástupem chladnějšího počasí ale zálivku omezujte. Během růstu také rostlinám průběžně odstraňujte suché nebo poškozené listy. 

Ačkoli byla okrasná košťálová zelenina vyšlechtěna s cílem zdobit, je stále jedlá. Při kuchyňské úpravě však počítejte s tužšími listy, a tudíž delší tepelnou přípravou.

Topinambury: bezpracná úroda zaručena

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada