Osvědčené letničky venkovských zahrad

Zahrada na venkově příliš nefandí přísně zastřiženým živým plotům a dokonalému trávníku. Více se do ní hodí volně rostoucí keře, rozvolněné výsadby, samovolně se šířící rostliny nebo rozkvetlá louka. Neobejde se proto bez letniček, které se díky samovýsevu na zahradě samy udržují, ale jejich skladbu můžete každým rokem podle situace nebo nálady doplňovat a měnit. 

Které druhy letniček se samovolně přesévají

Divoké a barevné kombinace letniček

Kombinovat letničky lze podle vzrůstu nebo podle barev – volit můžete druhy s pestře barevnými květy nebo sladěnými do jednoho odstínu. Záhony mohou být pravidelných i nepravidelných tvarů, na venkově však vždy vypadá přirozeněji trochu neuspořádaná a divočeji rostoucí výsadba. Vysít nebo vysadit si můžete například hvozdíky (Dianthus), aksamitníky (Tagetes), měsíčky (Calendula), astry (Aster), slunečnice (Helianthus), hrachory (Lathyrus), černuchy (Nigella)...

Jak se o letničky venkovských zahrad starat

Letničky jsou vždy oživením dané kompozice. Během sezony rychle vyrostou, zazáří a pak se ztratí, aby uvolnily místo dalšímu druhu. Dopřejte jim proto dostatek prostoru, živin a vláhy ať vyniknou v celé své kráse. Místo vybírejte podle toho, co který rod a druh preferuje. Pokud se zvládnou samy přesévat, nebraňte jim v tom. Časem se vyselektují druhy, kterým vaše zahrada vyhovuje, a budou se v ní objevovat i bez vaší pravidelné péče. 

Které letničky se hodí k řezu a do vázy

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada