Jak vytvořit zahradu, která přechází do krajiny

V těchto “méně zahradních” zahradách se stírá hranice mezi zahradou a jejím okolím, potažmo krajinou. V praxi se tento trend promítá do výběru určitých rostlin, resp. do volby rostlinných společenstev, a bývá rozvíjený také v kontextu s okolním prostředím. Na první pohled se pak může zdát, že zahrada vlastně není zahradou, ale navazující krajinou.

Prohlédněte si přírodní zahradu v krajině

Zahrada přírodního vzhledu 

Přirozená rostlinná společenstva, jako jsou kvetoucí louky nebo kombinace okrasných trav, jsou v zahradách stále oblíbenější. Navíc mají větší ekologický, ekonomický a nezřídka i estetický přínos než třeba pěnišníky (rododendrony) či japonské javory. Využívají se hlavně rostliny přírodního vzhledu, v dané oblasti původní i nepůvodní. Jak takovou zahradu vytvořit?

Okrasné traviny: trend budoucnosti

Zapomeňte na oplocení 

Pokud je to možné, neohraničujte pozemek viditelným plotem a nechte zahradu, aby se samovolně přelila do okolí. Bude pak spolu s krajinou vypadat jako jeden souvislý celek. 

Náznak obytného prostoru 

Blízko domu můžete obytný prostor (terasu) nenásilně vyznačit výškovou změnou terénu, třeba jeho zapuštěním, nízkými zídkami nebo použitím keřů či klasickým zatravněním. Vytvoříte tak domnělou hranici, za níž už poroste „řízená divočina”.

Jaké rostliny sázet do prérijních záhonů

Dům v záplavě rostlin 

Výsadbu v okolí domu, případně i dál (třeba na roztroušených ostrůvcích), druhově (i barevně) zintenzivněte. Vhodná jsou různá rostlinná společenstva, např. luční nebo prérijní, záleží na daném místě a jeho podmínkách. 

Pestrost květů není to hlavní 

Odpoutejte se od tradičního pojetí pestře kvetoucích záhonů. V krajinných zahradách nic křiklavého nenajdete. Převládají v nich spíše přírodní barvy, jejich odstíny a sem tam v nich citlivě zasvítí i výraznější barva. 

Podporujte přirozenou kolonizaci 

Podporujte původní rostlinyvypadají autenticky a bude se jim na pozemku dařit. Vymezte jim třeba určitá místa (dál od domu), aby za čas nepohltily celou zahradu, případně jejich růst průběžně korigujte.

Jak založit štěrkový záhon

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada