Nejkrásnější vánoční dekorace do interiéru: není to jen vánoční hvězda, jaké květiny potěší vaše oko právě teď

Vánoční hvězda nebo kaktus jsou takovými stálicemi, že zastínily ostatní zástupce květinové říše. Věděli jste třeba, že úžasně na svátečním stole vypadá jarní kvítí v podobě hyacintů? 

Jak se starat o vánoční hvězdu

Vánoční hvězda dokáže potrápit, přitom ale péče o ni není nijak náročná a při zachování dobrých podmínek se bez problémů dožije spousty let. Důležité je nemít ji na suchém a extra teplém místě, ideální je mimo sálavé teplo z topení (takže stůl se jeví jako ideální umístění), a nepřelévat ji. Po svátcích ji můžete nechat zdobit stůl dál a s nástupem jara ji o cca 10 cm zastřihněte a nechte mezi ostatními pokojovkami na parapetu.

 

Vánoční kaktus je o chlup náročnější

Ti, kterým vánoční kaktus roste jako z vody a kvete na Vánoce, je výrazně méně než těch, co s ním trochu bojují. Je proto dobré podívat se na původ této rostliny: jsou to deštné pralesy, kde je trvale vlhko a relativně přítmí. Už tušíte? Ano, tato rostlina si bude lebedit v místech, kam nedopadá sluníčko, lepší je polostín (takže severní parapet) a vyšší vzdušná vlhkost. Ideální je, když budete substrát udržovat trvale vlhký (s výjimkou období od konce prázdnin do nasazení poupat), ale pozor na přemokření. V teple sice kaktus pěkně poroste, ale nepokvete. Lepší je proto pěstovat ho v chladu (klidně v ložnici nebo mezi okenními tabulemi) a do tepla ho přenést až těsně před Vánoci, když má nasazená poupata. Pozor ale na suchý vzduch, ten by mohl rostlinu přinutit nerozvinuté květy shodit.

 

Tradičně netradiční vánoční květina: amarylis

Amarylis nebo také hvězdník je dominantní pokojovka, která upoutá pozornost. Tedy, když dokážete zařídit, aby na Vánoce kvetla. K tomu stačí, když jí dopřejete odpočinek v době vegetačního klidu (pozor, ten u této rostliny nastává zhruba od srpna do listopadu) a v listopadu ji přesadíte do nového substrátu. Rychle chytne druhý dech a vyžene květy. Při troše štěstí vám ozdobí stůl se štědrovečerní večeří.

 

Vánoce jak u Dvanácti měsíčků

Tak nějak už jsme si zvykli, že o Vánocích bez problémů seženeme i to, co by nám bylo dříve zapovězeno. A stejně tak dokážeme zařídit, aby v zimě kvetli první barevní poslové jara. Když jarní cibuloviny, jako jsou hyacinty nebo narcisky, dáte do květináče, přesunete do tepla a budete pravidelně zalévat, první květy na sebe nenechají dlouho čekat. Dejte si ale pozor, ať je nepostavíte k topení, přílišné teplo by je kvést nedonutilo.

O vánoční růži už jste slyšeli?

Podobnou fintu můžete použít i na čemeřici, které se někdy říká vánoční růže. Jde sice o trvalku určenou pro venkovní výsadbu, ale v zimě ji možná oceníte i doma. Připravte se na to, že tato rostlinka bude potřebovat relativně velký květináč, protože jde o hluboko kořenící zeleň, ale v průběhu zimy se vám odmění něžnými kvítky.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada