Co platí pro každou rodinnou zahradu

Každý člen rodiny si zakrátko najde na zahradě něco, co ho zajímá a baví. Děti si tu mohou hrát, ale naučí se i poznávat přírodu a porozumět jí. Pro rodiče a prarodiče je zahrada spíš oázou klidu a příležitostí pro načerpání sil. Každý by tu měl mít svůj nerušený koutek. Děti budou mít radost z houpačky, senioři uvítají spíše klidné místo pro altánek nebo loubí s lavičkou. 

Nenáročná a bezpečná 

Všechno předem pečlivě rozvrhněte a naplánujte. Někdy se totiž zdá, že na menší zahradě nelze všechny potřeby a nároky splnit. Rekreační zahradu navrhujte vždy tak, aby byla co nejméně náročná na údržbu. Myslete přitom i na bezpečnost dětí. Dostatečně velkou terasu nebo odpočívadlo vybudujte na místě chráněném před větrem. Místo vždy odcloňte pergolou s popínavkou, velkou markýzou či slunečníkem.

Práce na zahradě
Info ikona

Členové rodiny mohou na zahradě společně pracovat i pochutnávat si na úrodě.

Místo pro odpočinek 

Vedle prostoru pro posezení potřebujete klidový protipól – závěsnou houpačku v polostínu, lavičku v loubí nebo skrytý zahradní domek, kde si mohou všichni obyvatelé zahrady nerušeně odpočinout. Na rodinné zahradě je často potřeba vymezit i prostor pro domácí mazlíčky. Zeleninovou zahrádku a pískoviště ochrání před nepříjemným značkováním psů a kocourů výsadba odpuzujících rostlin a speciální sprej. Základním posláním takto pojaté zahrady je, aby si všichni odpočinuli a těšili se na sebe navzájem.

Houpačka z pneumatiky
Info ikona

Zahrada by měla děti bavit, zároveň musí být bezpečná.

Detaily, na kterých záleží 

  • Na velkorysé, rovné, volně přístupné trávníkové ploše je dost místa k hraní. Vysejte odolnou směs pro sportovní trávník. Do lemů vysaďte odolné, pružné rostliny, jež po zlomení rychle pokračují v růstu.
  • Konstrukce k popnutí, vodní nádrže, houpačky a skluzavky musí být přiměřené věku dětí. Na rodinné zahradě počítejte s nepřetržitými proměnami. Zkontrolujte místa, kde si děti budou hrát, a odstraňte z nich všechna možná nebezpečí: trnité keře, jedovaté rostliny, ostré kameny, nechráněné schody...  
  • Na okrasné záhony vybírejte rostliny, které jsou vhodné do podmínek vaší zahrady, potřebují méně péče, snesou sešlapování a zakrátko se plně rozvinou do krásy. Pokryvné rostliny a mulčování ušetří pletí.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada