Rostliny do suchých zídek a mezi kameny

Většina rostlin potřebuje prostor, vláhu, výživu... Existují ale i takové, kterým vyhovují naopak stísněné štěrbiny mezi kameny, kde je minimum půdy téměř bez živin. Jedná se odolné, většinou stálezelené a často půdopokryvné druhy, které zvládnou promrzlou půdu v zimě a přehřáté kameny v létě. Které to jsou? 

Jak funguje sluneční past?

Teplomilné a mrazuvzdorné rostliny

Jde o drobné, teplomilné a mrazuvzdorné rostliny, kterým nevadí skromné podmínky a přežijí i extrém. Ideálním místem jsou pro ně suché zídky, které rostliny svou zelení a květy zjemní a přirozeně zapojí do zahrady. Spleť kořenů navíc časem zídky zpevní a zabrání vyplavování půdy nebo vydrolování kamenů. Nejvhodnějším termínem k osázení zídek je jaro nebo podzim. S počtem rostlin a jejich druhy to ale nepřehánějte – stačí jeden nebo dva, které se časem rozrostou. 

Střešní zahrada z průmyslových Vítkovic

Výsadba rostlin mezi kameny

Vyberte si vhodnou mezeru mezi kameny, příp. některý kámen z koruny zídky vyndejte (u správně postavené zídky to na její statiku nebude mít vliv). Rostliny vysazujte vždy do spár, které jsou podloženy jiným kamenem (u dobře postavené zídky by neměly být dvě spáry nad sebou). Před výsadbou namočte do vody suchý drn nebo kousek mechu a kořeny vysazované rostliny do nich zabalte. Vlhký bal pak vložte do vybrané spáry a okolní prostor vyplňte směsí půdy a písku. Do ujmutí rostlinu mírně zavlažujte. 

Trvalky, které rostou i v mělkých půdách

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada