Jak a čím udělat kočce na zahradě radost

Vyberte místo na sluníčku, vysypte jej pískem a umístěte na něj kameny, na nichž se kočka bude moct slunit a spát. Vysaďte sem šantu kočičí (Nepeta cataria), pelyněk (Artemisia) nebo jiné aromatické rostliny. Počítejte ale s tím, že se v nich kočky budou válet a otírat se o ně, takže moc parády nenadělají. Písek jim poslouží k hrabání a záhony tak zůstanou ušetřeny.

Kočičí droga jménem šanta

Šanta, šáchor a strom k lezení

  • Při pěstování šanty budete ale muset malé sazenice před kočkou chránit, například drátěnkou, vzrostlé trsy jejím návštěvám už odolají. Šanta je mimochodem pěkná a léčivá rostlina s uklidňujícími účinky. 
  • Vůně šanty kočičí odpuzuje komáry a jiný hmyz, na kočky ale funguje jako magnet. Nasušte si ji proto a vycpěte jí plátěný pytlík, polštářek nebo hračku, ideálně s rolničkou. Kočka je bude milovat. 
  • Podle některých chovatelů mají kočky v oblibě i poměrně nenáročný šáchor. Jde však spíš o tip na rostlinu do bytu nebo na terasu než na zahradu. Kočky rády okusují jeho listy, případně si s nimi hrají, šáchor však i po jejich nájezdu vypadá dobře a ostatní rostliny jsou pak mimo ohrožení.
  • Na zahradě pro kočku by neměl chybět ani vzrostlý strom k lezení a místa poskytující úkryt.

Tipy na harmonické soužití s kočkou na zahradě

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada