Cibuloviny do města, květináče i stínu

Malý prostor s mnoha dlaždicemi a omezeným přístupem slunce – to je běžná realita městských zahrádek. Cibuloviny, jako jsou narcisy, tulipány a hyacinty, budou ale krásné i uprostřed města. Tyto kvetoucí cibuloviny nepotřebují moc místa a je mezi nimi také dost druhů, kterým se daří ve stínu.

Jak se postarat o řezané tulipány

Sázení cibulovin ve stylu lasagne 

S omezeným prostorem jde ruku v ruce seskupování a vršení nad sebe. V případě kvetoucích cibulovin to znamená sázení ve stylu lasagne, což je výsadba cibulí ve vrstvách podle druhu (největší cibule nejníže, nejmenší nejvýše), podobně jako byste vyráběli lasagne. Díky tomu na jednom místě vyroste postupně hned několik různých cibulovin. Postupné kvetení si tak můžete užívat po dlouhou dobu: od ledna až do května.

Propásli jste jarní výsadbu cibulovin? Nevadí

Tulipány v květináči
Info ikona

Do objemného květináče vysaďte vícero rostlin, kombinovat můžete i různé cibuloviny.

Zdroj: iBulb

Pěstujte cibuloviny v květináči

Pokud na zahrádce nemáte ani záhon, ale máte terasu, můžete cibuloviny sázet do květináčů. Důležité je, aby byly nádoby dost hluboké a ve dnu měly otvory pro odvod přebytečné vody. Hloubka květináče by měla odpovídat trojnásobku výšky vybrané cibule. Do nádob můžete vysazovat cibule hustěji než na záhonu – na vzdálenost menší než průměr cibulky – a využít lze i lasagnový způsob výsadby. 

Cibuloviny do stinných zahrad

Ani stíněnou zahradu s méně než třemi hodinami plného slunečního svitu denně nebo o něco delší dobou polostínu není nutné zatracovat. Existuje totiž dostatek kvetoucích cibulovin, které dodají barvu i stinným zahradám. Dobrými příklady jsou sasanka hajní (Anemone nemorosa), ladoník (Camassia), sněženka (Chionodoxa) a řebčík perský (Fritillaria persica). Jejich květy jsou hodně nápadné, výborně proto ladí s rostlinami s okrasnými listy.

Jak rozeznat bleduli jarní a bleduli letní

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada