REKLAMA
REKLAMA

Který materiál vybrat pro zpevněné plochy

REKLAMA

Při výběru materiálu ke zpevnění cest si nejprve odpovězte na následující otázky: Co se bude na povrchu dít? Jak často se tudy bude chodit? A je cesta v rovině, nebo ve svahu? Navazuje-li například plocha přímo na čistou zónu domu nebo na terasu, není vhodné použít měkký materiál, jako je mlat, písek nebo štěrk; často se totiž přilepí na podrážku a roznese se i do čistých pobytových zón zahrady. Nezapomínejte také na to, že některé povrchy jsou v terénu kluzké. Který materiál tedy zvolit? Nechali jsme si poradit od odborníků ze zahradního atelieru Flera.

Nevíte si s něčím rady? Vyzkoušejte poradnu zahradního atelieru Flera

Pro pěší cesty vyberte měkký materiál 

Měkké materiály, jako je třeba mlat, štěrk, písek nebo trávníkse hodí zvláště na pěší cesty. Jejich výhodou je, že propouštějí vodu a v zahradě působí nenápadně. 

  • Mlat je levný a příjemný a není třeba se ho bát ani přímo pod pergolou. 
  • Zvolíte-li štěrkový povrch, pak pod ním zhutněte podloží a samotnou štěrkovou frakci sypejte v tenké vrstvě, stačí 2 až 3 cm, ať se při sešlapu neboříte ani vy, ani nábytek. Je-li to možné pořiďte si štěrk z místního kamene a vyhněte se exotickým čínským nebo indickým oblázkům a podobným materiálům, které do české zahrady nepatří. 
  • Založení cesty z drobnějších materiálů, jako jsou štěrk, oblázky či kůra, by měl předcházet výkop zeminy, odstranění drnů a položení černé izolační fólie, která zabrání prorůstání trav a plevele. 
  • Mezi zvýšené bloky záhonů je dobré sypat štěrk, vytvořit mlat nebo plochu z dlažby v propustném podloží.

Jak hospodařit s vodou na zahradě efektivně a úsporně

Tvrdý materiál volte v souladu s domem 

Tvrdé zpevněné plochy působí dobře, pokud zvolený materiál nebo design reflektují provedení domu, případně podlahy v interiéru. I tvrdé materiály je dobré ukládat do propustného podloží, je to lepší pro rostliny v okolí i pro vás, po srážkách se pak dešťová voda rychleji vsakuje a vy po zahradě nechodíte loužemi. 

Praktický a zároveň multifunkční povrch 

Při výběru materiálu pro cesty na zahradě zohledněte nejen jejich praktičnost a užitek, ale podívejte se na něj i z jiného úhlu, např. z pohledu sportu nebo zábavy. Mlatová terasa může být po odklizení nábytku skvělým pétanquovým hřištěm. Zpevněná plocha pro zajíždění auta zase skvěle poslouží i jako místo pro basket a carport může být ideálním krytým místem pro pingpongový stůl.

Prohlédněte si velkorysý rodinný byt z přelomu století

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA