Ostrůvkovitý záhon: podle čeho vybrat jeho tvar a rostliny k osázení

Ostrůvkovitý typ okrasného záhonu pochází z Anglie a lze ho začlenit prakticky kamkoli: do trávníku právě tak jako do štěrkové plochy. Jeho předností je, že dokáže rozčlenit prostor a vypadá zajímavě při pohledu ze všech stran. 

Jaký tvar ostrůvkovitého záhonu zvolit

Tvar záhonového ostrůvku (např. v trávníku) by měl vycházet z tvaru zahrady a jejího stylu. Přímé linie a jednoduché tvary jsou typickými prvky pro klasické a moderní zahrady. Trojúhelníkový tvar záhonu se hodí třeba pro optické zkrácení velké trávníkové plochy. Oválné, ledvinovité nebo jiné „organické“ tvary záhonů se naopak zakládají spíše v uvolněnějších až přírodních typech zahrad.

Jak založit a osázet ostrůvkovitý záhon

Na zvoleném stanovišti nejprve vyznačte tvar záhonu. Z jeho plochy odstraňte svrchní vrstvu půdy (případně travní drn), zbylou zeminu do hloubky prokypřete a podle potřeby do záhonu dosypejte čerstvou půdu a kompost. Pak teprve sázejte rostliny. 

Ostrůvkovitý záhon vypadá podařeně, pokud jste při výběru rostlin mysleli i na odstupňování jejich výšky, různá období kvetení, atraktivní tvary a barvy listů, stejně jako na různé typy rostlin (například malé stromy nebo okrasné keře, růže, trvalky, trávycibuloviny). Různě vysoké rostliny vnášejí do výsadby dynamiku, zatímco barevně sladěné rostliny se stejnou výškou působí klidně. Na velké ploše lze rostliny uspořádat do skupin. Lem záhonu mohou tvořit cihly, zapuštěná ocelová pásovina nebo miniaturní živý plot.

Které rostliny vybrat do ostrůvkovitého záhonu

Zda se při osázení rozhodnete pro kombinaci nejrůznějších druhů, nebo se omezíte pouze na jednu skupinu rostlin, záleží na stanovišti, stylu zahrady a dojmu, kterého chcete dosáhnout. Například velké trvalky, jako pivoňky, stračky nebo kosatce, zprostředkují venkovsky klidný dojem. Pozor ale, čím menší je volný prostor, tím méně druhů rostlin byste měli použít. Proto volte kompaktníodolné odrůdy, například stračku ze skupiny Belladonna či kosatec bradatý ze skupiny Media. Doprovodné trvalkytrávy nejlépe vyniknou, pokud je vysázíte ve větších počtech. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada