Narcisy: jarní trumpety ve stovkách odrůd

Květy narcisů září v odstínech bílé, žluté a oranžové. Vyniknou zejména při výsadbě na větší ploše, třeba v trávníku. Ta sice vyžaduje vyšší počáteční investici, kterou však oceníte hned při prvním kvetení. Narcisy navíc rády zplaňují a brzy začnou plnit i okolní prostor. Jen se sečením trávy budete muset po odkvětu narcisů počkat, dokud se nezatáhnou jejich listy. Často se proto doporučuje vysazovat narcisy (ale i ostatní cibuloviny) do trávníku v určitých skupinách, mezi nimiž je možné projet sekačkou a vysekat si alespoň cestičku.

Jak sázet cibuloviny do trávníku

Využití narcisů na zahradě

Narcisy jsou ale při využití na zahradě univerzální. Uplatní se zplaněné v sadu i šlechtěné v okrasném záhonu. Pěknou kulisu jim vytvoří např. stálezelené nebo kvetoucí keře. U druhých zmíněných jen zohledněte kombinaci jejich barev.

Které narcisy si vybrat? Mrazuvzdorné a nenáročné na péči jsou zvláště hybridy typu Tazetta, Jonquilla nebo Triandruss.

Péče o narcisy je jednoduchá

Narcisy jsou nenáročné cibuloviny. Vyžadují slunce a výživnou, vlhkou a propustnou půdu. Vysazujte je od října do prosince do půdy, trávníku, pod stromy nebo mezi trvalky, případně do nádob (hloubka 6–12 cm, podle cibule). Po odkvětu a zatažení listů je možné cibule narcisů z půdy vyjmout a přesadit, nebo je v ní ponechat a v předjaří je vždy přihnojit (Cereritem, NPK nebo jiným univerzálním hnojivem). Větší rozrostlé trsy po několika letech rozdělte.

Jarní cibuloviny jako lákadlo pro motýly

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada