Narcisy: jarní trumpety ve stovkách odrůd

Květy narcisů září v odstínech bílé, žluté a oranžové. Vyniknou zejména při výsadbě na větší ploše, třeba v trávníku. Ta sice vyžaduje vyšší počáteční investici, kterou však oceníte hned při prvním kvetení. Narcisy navíc rády zplaňují a brzy začnou plnit i okolní prostor. Jen se sečením trávy budete muset po odkvětu narcisů počkat, dokud se nezatáhnou jejich listy. Často se proto doporučuje vysazovat narcisy (ale i ostatní cibuloviny) do trávníku v určitých skupinách, mezi nimiž je možné projet sekačkou a vysekat si alespoň cestičku.

Jak sázet cibuloviny do trávníku

Využití narcisů na zahradě

Narcisy jsou ale při využití na zahradě univerzální. Uplatní se zplaněné v sadu i šlechtěné v okrasném záhonu. Pěknou kulisu jim vytvoří např. stálezelené nebo kvetoucí keře. U druhých zmíněných jen zohledněte kombinaci jejich barev.

Které narcisy si vybrat? Mrazuvzdorné a nenáročné na péči jsou zvláště hybridy typu Tazetta, Jonquilla nebo Triandruss.

Péče o narcisy je jednoduchá

Narcisy jsou nenáročné cibuloviny. Vyžadují slunce a výživnou, vlhkou a propustnou půdu. Vysazujte je od října do prosince do půdy, trávníku, pod stromy nebo mezi trvalky, případně do nádob (hloubka 6–12 cm, podle cibule). Po odkvětu a zatažení listů je možné cibule narcisů z půdy vyjmout a přesadit, nebo je v ní ponechat a v předjaří je vždy přihnojit (Cereritem, NPK nebo jiným univerzálním hnojivem). Větší rozrostlé trsy po několika letech rozdělte.

Jarní cibuloviny jako lákadlo pro motýly