Typy růží: kde které nejlépe vyniknou

Za to, že růže patří mezi nejoblíbenější kvetoucí keře, vděčí i své proměnlivosti. Hodí se do přírodně pojatých zahrad, do tradičních záhonů ohraničených zimostrázem, a dokonce i do moderních výsadeb, jimž dominují trávy. 

Keřovité spolu s trvalkami 

Zejména vysoké keřovité nebo nízké půdopokryvné růže lze dobře kombinovat s kvetoucími trvalkami. Aby ale růže v kombinaci s trvalkami prospívala, je důležitý pečlivý výběr rostlin a vzdálenost mezi nimi 50 cm. Rychle se šířící druhy mohou brzy začít růže utlačovat – a to většina z nich zvládá jen krátkodobě.

Keřová růže
Info ikona

Všechny růže rostou jako keře, ale jako keřové se označují ty mohutnější s výškou 1,2 až 2 metry.

Solitérní a půdopokryvné 

Moderní štěrkové záhony skýtají prostor k využití solitérně vysazených růží. Bíle nebo žlutě kvetoucí odrůdy vytvoří lehkou a slunnou atmosféru, zatímco syté odstíny růžové a purpurové září do dálky. Důležité je, aby štěrk byl jen krycí vrstvou, protože růže potřebují humózní hlinitou půdu bohatou na živiny. 

Na silně se zahřívající plochy s minerálním povrchem však nejsou vhodné odrůdy kvetoucí v červené barvě. Až na výjimky, jako je půdopokryvná růže ’Sorrento’, totiž jejich květy v horku rychle blednou. Že mezi půdopokryvnými růžemi existuje několik odrůd, které horko snášejí, je dobře patrné na pohledně osázených plochách, například na kruhových objezdech.

Pnoucí a jednou kvetoucí 

Popínavé růže vykouzlí zase krásné scenerie na besídkách, pergolách nebo obloucích. Ramblery, což jsou liánovitě pnoucí růže s pružnými výhony a většinou s drobnými bílými květy, se těší rostoucí oblibě jako ozdoba korun stromů. 

Sice poněkud vyšlé z módy, v zahradní tvorbě však ceněné, jsou jednou kvetoucí růže. S ohromující záplavou květů, které opakovaně kvetoucí růže zpravidla nedosáhnou, upoutají v záhonu nebo na oblouku pozornost jako málokterá jiná rostlina.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada