REKLAMA
REKLAMA

Proč a jak si vysadit diviznu

REKLAMA

Křemílkovi a Vochomůrkovi sice stačilo zazpívat písničku “Vstávej semínko holalá, bude z tebe fiala” a vyrostla jim divizna, vy na to jděte ale sofistikovaněji. 

Usušit, zamrazit a vysadit 

Nejprve si ve svém okolí vyhlédněte kvetoucí diviznu. Na podzim, kdy už je celá suchá a hnědá, sdrhněte rukou její odkvetlou lodyhu. Doma suché tobolky usušte, podrťte a uvolněná hnědá semínka prosejte. Uložte je na osm týdnů do mrazáku a následně je až do příchodu jara skladujte v lednici. V dubnu je vysejte do misky s vlhkým pískem, semínka musejí být ale na povrchu, protože ke klíčení potřebují světlo. Vyklíčí zpravidla do pěti dnů a po třech týdnech je možné semenáčky přesadit na slunné a suché místo, kde se už bude divizna udržovat sama samovýsevem.

Odkvetlé suché divizny
Info ikona

Semena divizny odeberte ze suchých odkvetlých rostlin.

Divizna na vícero způsobů 

Hlavními léčivými látkami divizny jsou saponiny, slizy a flavonoidy – slizy vytvářejí na sliznici ochranný povlak, chrání ji před vysušením a drážděním a saponiny a flavonoidy napomáhají rozpouštění hlenů. Nejčastěji se proto sušené diviznové květy využívají k přípravě čaje proti kašli.

  • Čaj se připravuje jako běžný nálev, který je ale potřeba kvůli jemným chloupkům přecedit přes papírový filtr. Květy lze zkombinovat i s jitrocelem, heřmánkem, mateřídouškou a jinými bylinkami. Chlazený čaj se uplatní rovněž jako kloktadlo při zánětech v ústech a je možné ho použít i zevně. 
  • Proti nachlazení a kašli se osvědčil i sirup z čerstvých květů. Ty se ukládají do uzavíratelné sklenice a prosypávají cukrem. Postupně se přidávají další a další vrstvy, dokud se sklenice nenaplní. Po několika dnech na teplém místě obsah sklenice ztmavne a z květů se uvolní šťáva, kterou je nutné přefiltrovat přes plátýnko. Sirup se uchovává v chladu a temnu a užívá se po lžičkách.
Květy divizny
Info ikona

Pozor, květy divizny jsou sice léčivé, ale semena obsahují toxin rotenon. U savců se otrava projevuje obdobně jako Parkinsonova nemoc.

  • Připravit je možné i diviznový olej, který pomáhá při křečových žílách nebo oteklých nohách. Čerstvé květy stačí zalít olivovým nebo jiným kvalitním olejem, nechat dva týdny stát na slunci, scedit a pak už jen mazat a mazat.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA