Vytvořte si zahradu ve vlastním stylu

V současné době je v zahradnictvích tak veliký výběr rostlin a doplňků, že je možné splnit téměř každé přání. Široká nabídka však často přivádí majitele zahrad do rozpaků. Váhají, který styl je pro jejich zahradu nejvhodnější.

V zahradě se může realizovat každý

Každý člověk je jiný: má jiné nároky a sny, což se projevuje i na zahradě. Zatímco romantik dá přednost bujným květům se svůdnou vůní, vyznavač přírody by rád na zahradu přilákal živočichy a dopřál rostlinám přirozený rozlet. A milovníci starých časů jsou zase spokojeni, když se jim u nohou rozkládá spořádaný koberec pečlivě vybraných rostlin.  

Pět základních zahradních stylů 

  • Romantikům se zálibou pro jemné barvy, vůně a bujné květinové záhony se bude líbit zahrada, na které hrají hlavní roli růže. 
  • U chalupy zase těžko můžete naplánovat zahradu jinak než ve venkovském stylu. Můžete tu zapomenout na spěch všedního dne a snít o starých dobrých časech. 
  • Vyznavači přírody nemusejí užívat její krásy jen na procházkách – v přírodní zahradě mohou dlouhé hodiny pozorovat ježky, žáby, hmyz i větší živočichy – plcha či veverku. 
  • Zájemci o čisté tvary a strohé linie se najdou v moderní zahradě. 
  • Rodinná zahrada vychází z víceúčelového pojetí prostoru, kde rádi pobývají mladí i staří. 

Kombinace zahradních stylů je možná

Zahradní styly ovšem nejsou dogma: pokud jste se nadchli pro několik zahradních stylů, můžete je mezi sebou kombinovat. Zkuste třeba založit romantickou růžovou zahradu ve venkovském stylu. 

Větší zahradu lze také rozdělit živými ploty nebo trelážemi na menší, v odlišných stylech upravené prostory. Největší prostor pro vaši kreativitu, ale nabízí vlastní osobitý styl. Oprostěte se od předem nalinkovaných stylů a trendů, řiďte se svými pocity a potřebami.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada