Letničky: jak je sít, předpěstovat a sázet

Chcete-li si s letničkami na zahradě ušetřit práci, vybírejte je i podle výsevu. Mnohé můžete vysévat hned po posledních přízemních mrazících v dubnu přímo na záhon, jiné je potřeba včas předpěstovat, ať už ve skleníku nebo doma za oknem. 

Osvědčené letničky venkovských zahrad

Výsev a předpěstování letniček 

Nejsnadnější je samozřejmě výsev velkých semen, který můžete sít jednotlivě. Z pěstovaných letniček je mají například slunečnice (Helianthus) nebo lichořeřišnice (Tropaeolum). Jemnější osivo lze dobře vysévat do řad nebo plošně, pokud semena promícháte se suchým pískem. 

Chcete-li do zahrady vysadit už větší rostliny a získat tak určitý náskok v kvetení, můžete si letničky předpěstovat na teplém a světlém okenním parapetu anebo ve skleníku. Ve skleníku můžete s výsevem začít už od února, při předpěstování doma počkejte až do března. Výsevní substrát udržujte vlhký a postarejte se také o dostatečnou vzdušnou vlhkost. Vyvarujte se zamokření.

Květy ostálek (Zinnia)
Info ikona

S letničkami je sice více práce než s trvalkami, ale zase kvetou celé léto a každý rok můžete vysévat jiné.

Foto: Shutterstock

Pokud jsou rostliny v polovině května dostatečně velké, znamená to: do zahrady s nimi. Většina letniček má ráda slunná místa a kyprou půdu. Před výsadbou vylepšete půdu kompostem nebo rohovou moučkou. Květiny zásobujte během kvetení hnojivem, nejlépe tekutým.

Proč některé rostliny klíčí na světle a které to jsou

Letničkový záhon podle barev květů

S letničkami můžete záhony každý rok obměňovat. Podle vašeho vkusu a velikosti záhonu se nabízejí různé kombinace barev, které lze často koupit jako hotové směsi semen v sáčku. V malých zahradách působí zvlášť dobře směsi v modré a bílé, protože jim – alespoň opticky – dodají šířku. Ve větších zahradách mohou barvy být intenzivnější. Červené a oranžově zbarvené květy se postarají o ohnivý dojem. 

Krásné modré květy nesou například šalvěj pomoučená (Salvia farinacea), lobelka (Lobelia), černucha (Nigella), chrpy (Centaurea) a jednoletá ostrožka (Consolida). Bíle kvete luštěnice (Cleome) a astry (Callistephus). Pro kombinace plné temperamentu můžete použít gazánii (Gazania), ostálku (Zinnia), aksamitník (Tagetes), hledík (Antirrhinum) a sporýš (Verbena). Několik ostrůvků žluté, například slunečnic (Helianthus), se postará o jas. Milovníci romantických záhonů zvolí růžově zbarvené letničky, jako je krásenka (Cosmos), okrasný tabák Sanderův (Nicotiana sanderae) nebo opět luštěnice (Cleome).  

Bez ohledu na to, kterou barvu ale zvolíte, je dobré každý záhon doplnit rostlinami s ozdobnými listy – jako je např. kopřivěnka (Coleus) a z okrasných trav třeba dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides).

Které druhy letniček se samovolně přesévají