Kterou z šalvějí si vysadit na zahradu?

Šalvějí existuje po celém světě přes 800 druhů (někde se uvádí i tisíc), které se liší svou trvalostí, způsobem růstu, výškou, barvou květů nebo tvarem listenů... Všechny jsou zpravidla pokryté jemnými chloupky, které obsahují hojivé oleje a po rozetření listů výrazně voní, a všechny vypadají náramně přitažlivě. Kromě vzhledu ale vybírejte šalvěje podle podmínek vaší zahrady a plánovaného využití a vysazujte je ve skupinách po několika kusech. 

Které levandule u nás přezimují a které ne

Šalvěje mohou být spolehlivé trvalky 

Jméno šalvějí (Salvia) pochází z latinského označení salvare, což znamená hojit nebo léčit. Však také šalvěj patří mezi byliny používané v léčitelství odedávna. Nejznámější léčivou šalvějí je vytrvalá šalvěj lékařská (S. officinalis). Řadí se mezi polokeře, protože odspodu dřevnatí, a pěstuje se v kultivarech s různou barvou květů i listů. V lékařství se dodnes využívá pro své protizánětlivé účinky a pomoc při žaludečních či střevních obtížích. 

Z dalších vytrvalých šalvějí můžete vybrat domácí šalvěj hajní (S. nemorosa) a rovněž naši šalvěj luční (S. pratensis), z jejichž křížení vzniklo mnoho atraktivních kultivarů. Krátkověkou trvalkou je netypická šalvěj stříbrná (S. argentea) se stříbrošedě plstnatými listy.

Trvalky nejsou natrvalo. I ony mají svou životnost

Šalvěje se pěstují ale i jako sezonní letničky 

Většina z šalvějí u nás ale nepřezimuje, uplatnění proto nacházejí jako letničky s květy v modré, fialové, růžové i bílé barvě. K nižším náleží šalvěj pomoučená (S. farinacea), šalvěj zelená (S. viridis) a šalvěj zářivá (S. splendens). Rozevlátým dojmem působí méně známá šalvěj slatinná (S. uliginosa) s modrobílými květy, jasně modrými květy se vyznačuje šalvěj rozkladitá (S. patens).

Které druhy letniček se samovolně přesévají

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.