Máte nekvalitní půdu? Patrně spíš ne

„Myslím, že rozbor půdy je pro profesionály. Lajk z toho moc nevyčte. To už raději nějaké jednodušší zjištění buď na pH pomocí lakmusového papírku, nebo vykopat jámu a tu naplnit vodou a sledovat za jak dlouho se vsáknepodle toho lze poměrně dobře určit o jaký typ půdy se jedná (lehká vs. těžká jílovitá),” říká krajinářská architektka Tereza Mácová z Atelieru YYYY.

Jak fungují svejly k zachytávání dešťovky

Co znamená nekvalitní půda

Sledovat kvalitu půdy je podle ní možné i dle porostu, který na půdě v okolí roste. Obecně si většina lidí myslí, že má na zahradě nekvalitní půdu, ale není to pravda, jen v ní rostou špatně zvolené rostliny,” vysvětluje architektka. „Ono je vůbec otázka, co znamená nekvalitní půda. Jílovitá je plná živin, ale zamokřuje se a v suchu se naopak přesušuje a praská. Lehké půdy jsou zase bez živin, ale dobře propouštějí vodu, takže jsou stále suché. Ideál by se mohl zdát někde mezi. 

Co s tím? „Většinou neuškodí zapravit do půdy 10cm vrstvu písku promíchaného s  kompostem v poměru 1:1 (nejlépe rotavátorem do hloubky 20 cm, aby se smísila se stávající půdou). Do lehkých půd samozřejmě písek nepřidávejte,” doporučuje a uzavírá Tereza Mácová.

Vápnit, nebo nevápnit trávník? A jak moc?

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada