Kdy a jak sklízet semena slunečnice

Jak sklízet semena slunečnic za suchého počasí

Ke sklizni slunečnicových semínek, resp. nažek, nebo k její přípravě přistupte ve chvíli, kdy zadní strana slunečnicových úborů zežloutne a rostlina začíná hnědnout. Pokud neprší, stačí na květ navléknout sáček z prodyšné látky nebo třeba punčochu. Zralá semínka do nich sama vypadnou, punčocha nebo látkový pytlík navíc zabrání vyzobávání semen ptáky. 

Sklizeň slunečnicových semen při dešti a přeháňkách

Za vlhkého počasí však raději odřízněte slunečnicové květy už krátce před odkvětem, kdy je už možné uvolnit nažky z okrajové části květenství. Zbytek lodyhy by přitom měl být co nejkratší. Úbory pak nechte zaschnout ve sklepě, na půdě nebo v jakékoli suché místnosti (vysoká vzdušná vlhkost by umožnila vznik plísně).

Jakmile jsou květy úplně suché, obvykle po dvou až třech týdnech, dají se nažky slunečnic poměrně snadno vydrolit. Semena uchovávejte ve sklenici. 

Proč je zdravé jíst semenínka slunečnic 

Semínka slunečnice obsahují především vitamin E, který působí blahodárně na cévy, brání vzniku trombóz a snižuje riziko infarktu. Kvůli obsahu vitaminů B pomáhají i proti splínu a depresím, s čímž mu vydatně pomáhá i obsažený hořčík. Ten navíc zmírňuje svalové křeče.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada