Jak si postavit skleník

Má-li skleník po celý rok plnit svou úlohu, musí odolávat vysokým teplotám, mrazům, slunečnímu záření, větru, dešti, sněhu a ledu i kroupám. Jeho konstrukci i systém větrání je těžké naplánovat vlastními silami. Na trhu jsou stavebnice v různých velikostech i materiálových variantách. Jak tedy vybírat? 

Nekorodující rámy a konstrukce skleníku

Rám nosné konstrukce se vyrábí buď ze žárově zinkovaných plechových profilů, nebo z hliníkových profilů. Žárově zinkovaný plech má solidní protikorozní ochranu, kterou správně navržený skleník nenaruší ani ve spojích, ani v mechanicky namáhaných místech kontaktu s jinými částmi stavebnice.

Skleník z protikorozně ošetřených plechových profilů odolává vysokému zatížení sněhem i síle větru. Na rámové konstrukci se osvědčují také kvalitní hliníkové profily, jsou však podstatně dražší než plechové. Ocelové profily s malou odolností proti korozi, které je nutné často udržovat, se už téměř nepoužívají.

Skleník z polykarbonátu místo skla

Skleník dnes už nemusí být ze skla. Pro výplně sice lze použít klasické sklo, z bezpečnostních důvodů (riziko rozbití, například kroupami) je však třeba počítat se skleněnými tabulemi tloušťky minimálně 4 mm. Tím ovšem výrazně roste statické zatížení konstrukce.

Vyplatí se použít bublinkové sklo, jehož nerovný povrch rozptyluje světlo do stran a snižuje tak riziko poškození rostlin. Praktičtější jsou komůrkové plastové desky z polykarbonátu nebo polymetylakrylátu. Jsou lehké, mechanicky odolné, téměř nerozbitné, tvarovatelné a tepelně skvěle izolují. 

Desky z polykarbonátu jsou speciální vrstvou chráněny proti působení UV záření.  
Jeho nedostatek ve skleníku však může řadě rostlin chybět, proto zejména pěstitelé tropických rostlin raději volí polymetylakrylát, který UV záření propouští a materiál desky přitom nepoškozuje. Při hledání vhodné stavebnice se zaměřte i na způsob větrání.

Posuvné skleníkové dveře
Info ikona

Posuvné dveře skleníku šetří prostor. Z praktické výbavy skleníku se vyplatí i automatická závlaha.

Foto: Shutterstock

Nezbytné vybavení a příslušenství skleníku

Mějte na paměti, že alespoň 10 % proskleného pláště by měly tvořit otevíratelné plochy. Nemůžete-li skleník v létě otevírat a zavírat sami, je nezbytné instalovat systém automatického otevírání a zavírání oken. Ten se řídí podle teploty uvnitř skleníku. A pokud nejste doma delší dobu, vyplatí se i automatická závlaha.

Nezbytnou součástí skleníku je příslušenství – vytápění, svítidla a lampy, okapy a nádoby na zachycování dešťové vody, stínicí sítě, teploměry a stoly. 

Jak velký skleník si pořídit?

Abyste se mohli ve skleníku pohodlně pohybovat, měl by být vysoký alespoň dva metry (záleží také na sklonu střechy). Plocha skleníku závisí hlavně na účelu, ke kterému ho chcete používat. Pro pouhé rychlení zeleniny a předpěstování rostlin postačí skleník o ploše 8 m2. Produkce zeleniny pro čtyřčlennou rodinu už vyžaduje větší skleník do 12 m2 a zeleninu pro početnější rodinu a přezimování mobilních teplomilných rostlin zajistí ještě rozlehlejší skleník. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada