Co byste měli vědět o kompostu a kompostéru

Kompost dokáže zázraky. Opravdu, nevymýšlíme si. S trochou nadsázky je možné ho označit za biopalivo pro zahradu. Pokud do půdy zapracujete kompost, dlouhodobě ji vylepšíte. Země bude kypřejší a bude lépe zadržovat vodu a živiny, které pak budou k dispozici rostlinám. Kompost sám navíc obsahuje mnoho živin, lze tedy vynechat nebo omezit další hnojení. Výrazně rovněž zlepšuje těžkou i písčitou půdu a prospívá půdní mikroflóře.

Jak si vyrobit vermikompostér

Jaký kompostér si vybrat nebo postavit 

Některé obce dokonce přispívají na koupi kompostéru, protože tím ušetří na odvozu komunálního odpadu. Kompostér lze vyrobit i vlastnoručně, ze dřeva nebo kovu. Důležité je, aby dovnitř procházel vzduch a kompostér měl kontakt se zemí. Tak se mohou půdní organismy, které proměňují zbytky rostlin v humus, dostávat dovnitř a ven. Pouze nevítané návštěvníky, jako myši a potkany, je nutné udržovat venku hustým pletivem na spodní straně kompostéru. Pro snazší přístup je praktické, pokud lze kompletně odejmout alespoň jednu boční stěnu kompostéru. 

Jaké žížaly pořídit do vermikompostéru

Kam kompostér v zahradě umístit 

Důležité je správně zvolit stanoviště: na nepříliš slunném místě, nejlépe v polostínu pod stromem. Trocha deště neuškodí, naopak, vlhkost je důležitá. Přístup ke kompostu by měl být pokud možno zpevněný, aby sem bylo možné odnášet kuchyňské zbytky i za deštivého počasí.

Jak získat žížalí kompost

Za jak dlouho vyzraje kompost 

Podle typu kompostéru, složení směsi a ročního období je kompost zralý po šesti až dvanácti měsících. Pak ho prosejte a velké kusy hoďte zpět, projdou procesem tlení znova. Kompost lze nechat zrát ale i déle – až tři roky. Orientační pravidlo zní: čím kratší je doba tlení, tím víc živin kompost obsahuje. U surového kompostu, tedy ve stadiu tlení po 3–4 měsících, je v popředí hnojivý účinek, kompost se ovšem dál rychle rozkládá („hnojivý humus“). Vyzrálý kompost naopak obsahuje dlouhověké humusové komplexy, které půdu vylepší dlouhodobě („trvalý humus“).

Pořiďte si žížalí čaj –⁠ hnojivo z vermikompostéru

Pro více kompostu do kompostárny 

Kdo nemá dost kompostu, může si opatřit větší množství v kompostárně. To má smysl třeba při zakládání nové zahrady, nebo pokud chcete zásadně vylepšit písčitou nebo těžkou půdu. Větší množství plošně zapracujte nejlépe motorovou plečkou, kterou si lze vypůjčit v hobby marketu.  

Potíže při vermikompostování a jak je řešit

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada