Které letničky se hodí k řezu a do vázy

K řezu se využívají především letničky (i trvalky, ale tenhle článek se zaměřuje na letničky) s dlouhým a pevným stonkem, které si ve váze udrží svou krásu po několik dnů i týdnů. Jakmile začnou kvést, na nic nečekejte a pravidelně jim odstřihávejte kvetoucí stonky. Jako každý organismus se totiž letničky snaží zajistit hlavně přežití svého druhu. Soustředí se proto na tvorbu semen, čemuž předchází samozřejmě kvetení. Pokud tedy stonek s květy (a budoucími semeny) odstřihnete, vyžene letnička vzápětí nový s dalšími poupaty. Čas na zajištění semen má jen do konce sezony.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Logicky platí, že když necháte letničky na záhonu odkvést a vytvořit semena, další květy už nevytvoří, protože mají pro příští rok splněno. Neznamená to ale, že musíte hlídat každý květ. Nechte pár rostlin vysemenit nebo zralá semena odeberte, ať můžete daný druh příští rok znovu vysít.

Ječmen hřivnatý: tráva. která rozvlní celý záhon

Pravidla pro řez květin (nejen letniček)

Rostlinám, které plánujete do vázy dopřejte den před řezem vydatnou zálivku. Budou pak po řezu svěží a déle vydrží. Řez květin provádějte ráno nebo večer, nikdy ne za horkého počasí. Do vody ve váze můžete přidat výživu pro řezané květiny, postačí ale i půl čajové lžičky cukru. 

Vázu s řezanými květinami nikdy nedávejte k zapnutému topení nebo míse s ovocem. Vyšší teplota i etanol, který se uvolňuje z ovoce při dozrávání, totiž výrazně zkracuje životnost řezaných květin. Zejména v létě měňte rostlinám ve váze často vodu. Při její výměně rostlinám rovněž omývejte pod tekoucí vodou stonky a vždy je o trochu zkraťte.

Luštěnice: letnička s rozcuchanými květy

Jak zajistit stabilitu květinové vázy 

Nádoba pro bohatou kytici by měla být alespoň 20 cm vysoká a o průměru minimálně 10 cm. Jako váza může posloužit i vyřazená keramická či plechová konvice nebo džbán. Aby byla váza s velkou kyticí stabilnější, můžete na její dno umístit vrstvu oblázků, v průhledných vázách se platní spíše skleněné kuličky. Solitérní květiny vyniknou v pěkné láhvi.

Který sporýš si na zahradu vysadit a proč

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada