Pnoucí letničky: vyberte a vysejte je včas

Pro pěstování popínavých letniček mluví řada jejich předností. Rychle rostou ve volné půdě i v nádobě – za sezonu dorostou do délky i několika metrů. Snadno se popínají po oporách, jako jsou dřevěné treláže, ploty nebo drátěné konstrukce. A v neposlední řadě vytvářejí bohaté olistění a květy, které kvetou od léta až do podzimu. Za to však vyžadují dostatek slunce, vody a živin. 

Jak popínavé letničky pěstovat 

Sazenice popínavých letniček si můžete buď koupit, nebo je předpěstovat. Semena se vysévají obvykle během března a rostliny se předpěstovávají při teplotě 20 °C. Ven se vypěstované nebo zakoupené sazenice vysazují až ve druhé polovině května, kdy už jim nehrozí přízemní mrazíky. 

Ideálním místem k výsadbě je slunné stanoviště s propustnou půdou. Popínavky pravidelně přihnojujte hnojivem určeným pro balkonové rostliny (doporučuje se každý týden). Klíčová je dostatečná závlaha – v přeschlé půdě rostlinám opadávají poupata. 

Výhony pnoucích letniček bývají křehké, potřebují proto stabilní oporu. V úvahu přicházejí treláže v různých podobách, upevněné na zdi nebo volně stojící, pergoly, loubí, různé ploty a plůtky, drátěné sítě, vertikálně i horizontálně tažené dráty apod. Většina popínavek se po nich bude pnout sama, letničky bez úponků jemně navádějte, případně přivazujte.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada