Luštěnice: letnička s rozcuchanými květy

Navzdory své výšce (až 140 cm) nepotřebuje luštěnice (Cleome spinosa, příp. C. hassleriana)  oporu – vytváří statný stonek, který se dále větví. Trnitá se jmenuje kvůli trnům na spodní straně listů a na řapících. Květy luštěnice mají většinou růžovou nebo narůžovělou barvu (mohou být ale i bílé, červené nebo fialové) a jsou pro ně typické nápadné tyčinky, dvakrát tak dlouhé než samotné květy. Rostlina kvete během celého léta až do podzimu (od června do října), je vhodná k řezu a ve váze vydrží i tři týdny. Navíc netrpí chorobami ani škůdci. Její sazenice nejsou obvykle k sehnání, můžete si ji ale vysít.

Přečtěte si, kterou z šalvějí si vysadit na zahradu

Jak luštěnici trnitou pěstovat 

Semena luštěnice se prodávají v barevných směsích i jednotlivých barvách. Předpěstovávat si rostliny můžete od března či dubna, při výsevu ale dbejte na větší rozestupy, aby se pak rostliny snáze pikýrovaly (nesnášejí přesazování). Výsadbové velikosti dosáhnou zhruba za měsíc až dva a na záhon se vysazují do sponu min. 40 x 40 cm. Semena můžete sít i přímo na záhon, a to od poloviny května. 

Místo pro luštěnici vyberte osluněné a s propustnou půdou bohatou na živiny. Rostlina rychle roste, a proto uvítá i pravidelnou zálivku a přihnojování. Odkvetlé květy je vhodné odstraňovat, několik jich ale na rostlině ponechte kvůli semenům na příští rok.

Osvědčené letničky do venkovských zahrad

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada