Které javory dodají podzimní zahradě pestré barvy

Spolehnout se na javory neznamená ale svou zahradu ochudit. Botanici mají za to, že rod javor (Acer) celosvětově zahrnuje asi 150 druhů. Do zahrad je k dispozici asi třicet druhů a četné odrůdy – specializované školky jich nabízejí jen od javoru dlanitolistého (A. palmatum) přes padesát. Druhy se liší tvarem i výškou. Některé navíc, kromě atraktivních listů, mají i ozdobnou kůru. Květy jsou však naopak spíše nenápadné.

Které rostliny vnesou barvu do podzimních záhonů

Naše domácí druhy javorů 

Mezi naše domácí dřeviny patří javor klen (A. pseudoplatanus), javor mléč (A. platanoides) a javor babyka (A. campestre). Zatímco první dva se pro svou velikost uplatní zejména v parcích, javor babyka, který snáší řez, se hodí i do živých plotů. Odrůdy jako ’Elsrijk’ jsou navíc půvabné stromky s malou korunou, vhodné k domu. Na rozdíl od mnoha jiných javorů toleruje spíše nenáročný javor babyka i vápenité půdy. 

Málo známé dřeviny s výraznými podzimními listy

Oblíbené asijské a jiné javory 

Zvlášť oblíbený je asijský javor dlanitolistý (A. palmatum). Roste jako velký keř nebo malý strom a podle odrůdy dosahuje výšky 1,5 až 6 m. Koruny těchto dřevin většinou dosahují stejné šířky. Vzrůst mají vysloveně malebný a převážně pěti- až šestilaločné listy jsou dekorativní, zvláště když se zbarví do teplých podzimních odstínů.  

Existují však i odrůdy, které jsou červenolisté od jara až do podzimu. Aby se jim dobře dařilo, potřebují slunné a před větrem chráněné místo na dostatečně vlhké a propustné půdě, která by v ideálním případě měla být slabě kyselá. 

Podobné nároky na stanoviště mají i další druhy či odrůdy, jako 2 4 metry vysoký, rozkladitě rostoucí javor japonský (A. japonicum)  ’Aconitifolium’ a javor rezavožilný (A. rufinerve), který dosahuje až sedmi metrů výšky a čtyř metrů šířky. Také javor červený (A. rubrum), původem ze Severní Ameriky, a jeho různé odrůdy bezpodmínečně potřebují vlhkou, kyselou půdu, pokud vám v zahradě mají připravit nádherný barevný podzim. 

Jak můžete ovlivnit podzimní vybarvení listů

Ozdobná kůra některých javorů 

Když podzimní listí opadá, objeví se další přednost některých druhů javorů: kůra. Ta může být vysloveně dekorativní. Už v létě se u javoru šedého (A. griseum) uvolňuje červenohnědá borka podobná papíru, na kmenu však zůstává po celou zimu. U javoru vlasonohého (A. capillipes) zdobí zelenou kůru větví a kmene bílé pruhy. Javor pensylvánský (A. pensylvanicum) má také zelenobílou kůru. Některé odrůdy javoru dlanitolistého (A. palmatum) mají kůru žlutou nebo červenou. 

Vícekmenné stromy do menších zahrad

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada