Jak vyřešit parkování auta na předzahrádce

Pokud bydlíte v ulici, v níž se za parkování platí a přitom máte malou, ale pro auto dostatečnou předzahrádku, můžete být v pokušení proměnit ji v parkovací místo. Než se do toho ale pustíte, zvažte několik možností a případné důsledky. 

Jak pomocí zahrady zvýšit hodnotu domu

Dětská autíčka ze dřeva
Info ikona

Použití betonu nebo asfaltu se na zahradě vždy raději vyhněte.

Foto: Shutterstock

Parkovací místo na předzahrádce 

Nejjednodušší způsob, jak zaparkovat na předzahrádce, je asi předzahrádku zrušit. Zpevněnou plochu pak můžete vybetonovat nebo vydláždit. Nebo můžete najít kompromis, předzahrádku zachovat a skloubit ji s parkovacím místem. Proč? Kromě vzhledu a estetiky existují i další důvody. Jaké? 

Nejdůležitější je asi zadržování dešťové vody v půdě. Po zpevněné ploše by totiž rovnou odtekla do kanalizace. S vodou v půdě souvisejí i rostliny. Ty přispívají ke zlepšení místního mikroklima, zvyšují vlhkost vzduchu, zmírňují vysoké teploty a snižují prašnost, případně poskytují stín a tlumí hluk. Naopak vydlážděná plocha absorbuje během dne množství tepla, které pak během noci uvolňuje do okolí. Jedná se o princip sluneční pasti, který je sice vítaný na záhonu teplomilných rostlin, ale ne pod okny domu. A navíc –⁠ i malá předzahrádka poskytuje úkryt, útočiště a potravu drobným živočichům. Proč jim brát životní prostor?

Které stromy jsou vhodné do malých zahrad?

Parkování v souladu se zahradou 

Vytvořit parkování a stále udržovat předzahrádku je možné, ale vyžaduje to plánování. Zpevněná plocha by měla být co nejmenšía prostupná jak pro vodu, tak pro vzduch. Zároveň by měly být na předzahrádce v maximální míře zachovány i stávající stromy, keře a živé ploty. 

Dvě parkovací stopy s propustnou dlažbou 

Asi nejpřijatelnějším řešením je realizace zpevněné plochy jen pro kola vozidla, tzn. pouze dvě parkovací stopy. Ideální jsou k tomu dlaždice (čím větší, tím snáze se mohou zlomit)dlažební kostky nebo kameny odpovídající velikosti a pevnosti položené nejlépe do písku (trvanlivost stání se bude odvíjet od přípravy podkladu). Zvolený materiál by měl být nejen odolný, ale i esteticky ladit s domem.

Čím širší stopa, tím snáze se po ní samozřejmě pojede (ale tím méně místa zbyde pro rostliny). Možností je v místě stop použít štěrk (ne na svažitém pozemku, i tak ale počítejte s jeho rozptýlením do okolí) nebo zatravňovací dlažbu. Zpevněná plocha by měla být v každém případě vyspádovaná směrem od domu, nebo by odtok dešťové vody měl řešit systém odtokových kanálků. 

Co vysadit mezi parkovací stopy 

Na předzahrádce s parkovacím místem využijte každou příležitost k osázení. Výsadba by ale zároveň, s ohledem na automěla vyžadovat co nejmenší údržbu. Prostor mezi stopami pro kola auta nejčastěji vyplňuje tráva nebo štěrk. Výhodou štěrku (nebo jiného sypkého materiálu) je, že dobře maskuje případné olejové skvrny od parkujícího auta. 

Do čeho investovat v udržitelné zahradě

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada