První dojem závisí na předzahrádce

První dojem je nejdůležitější – to platí nejen u lidí, ale i u domů a zahrad. A je jen jedna část zahrady, kterou uvidíte každý den několikrát: předzahrádka.

Úhledná předzahrádka
Info ikona

Předzahrádka plní reprezentativní funkci a zvýrazňuje či zpříjemňuje vstup do domu.

Foto: Shutterstock

Jak naplánovat předzahrádku

Klíčové je už pořadí prací při realizaci předzahrádky. Abyste trávník, záhony nebo cestičky nemuseli po nějaké době rozkopávat a znovu zakládat, měli byste napřed položit elektrické kabely pro osvětlení nebo odvodňovací trubky. Teprve po nich přijdou na řadu cesty či parkovací stání.

Důležité je rovněž zakládat zpevněné plochy tak, aby se na nich při chůzi pohodlně vyhnuli dva lidé. Konkrétní podoba cestiček a nájezdů se odvíjí od velikosti a tvaru předzahrádky. Obecně platí, že čím méně místa máte, tím příměji by měly vést k domu a ke garáži, aby zůstalo víc prostoru pro zeleň.

Co vysadit na předzahrádku

V dalším kroku následují květinové záhony a plochy trávníku. Celoročně atraktivní variantou nenáročnou na péči jsou plochy s břečťanem, barvínkem menším nebo s kvetoucími půdopokryvnými rostlinami, jako je mochnička či kakost. Doplní je kvetoucí keře, například hortenzie, pěnišník, ibišek syrský nebo šeřík. Na atraktivitě dodá předzahrádce rovněž tvarovaný zimostráz, zastřihované tisy, borovice či jalovce.

Stromy na předzahrádku vysazujte s rozvahou, protože s jejich pozdějším přesazením by byl problém. Protože většina předzahrádek je vyměřena spíše skromně, hodí se do nich druhy či odrůdy, které zůstávají malé, jako trnovník akát s kompaktní kulovitou korunou, okrasná jabloň nebo hrušeň vrbolistá. Výhodou stromů proti keřům je místo kolem jejich kmene, ať už pro kvetoucí výsadbu, nebo útulnou lavičku.

Zajímavým a praktickým řešením jsou i štěrkové záhony. Plochu pak mohou opticky zlehčit okrasné prvky, jako kameny z cest nebo sezonně osázené květináče.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada