Zahrada pro seniory: žádné schody, ale zvýšené záhony a širší cesty

Ať už vás omezuje zdravotní stav, nebo pokročilý věk, lze říci, že omezení pohybu představuje (aspoň částečnou) ztrátu svobody. Nejenže je těžké vyjít ven, ale problémy leckdy dělá i vycházka na vlastní zahradu. Překážkou (dokonce i nepřekonatelnou) může být třeba už práh terasových dveří nebo jediný schod, který vede z domu do zahrady. Málokoho při plánování zahrady napadne, jak tyhle běžné prvky mohou komplikovat život. 

Bezbariérová zahrada a výškové rozdíly

Málokterá zahrada je předem navrhována jako bezbariérová. Prvním krokem k tomu, abyste se po ní mohli volně pohybovat, je odstranění překážek na přechodu mezi domem a zahradou. Aby se člověk na invalidním vozíku mohl pohybovat po zahradě, bude potřeba „srovnat“ povrch chodníků a cest, například je rozšířit a překonat výškové rozdíly rampami nebo úpravou trasování cest. Pak se můžete pustit do dalších změn. 

Nájezdové rampy a schodišťové plošiny

Svah lze snadno překonat po nájezdové rampě. Pro pohodlný a bezpečný pohyb vozíku by sklon rampy neměl přesahovat 6 %. Krátké a strmé výškové rozdíly, jako jsou schodiště, je někdy obtížné překonat nájezdovou rampou. V takovém případě je řešením šikmá schodišťová plošina. Typy určené pro venkovní použití jsou odolné proti povětrnostním vlivům a lze je používat po celý rok. 

Snadné přejezdy s invalidním vozíkem

U dveří na terasu nebo do zimní zahrady jsou často problémem prahy, podlahové kolejničky nebo lišty, protože brání hladkému průjezdu invalidního vozíku. Pro tento účel jsou vhodné ploché podlahové kolejnice zapuštěné do podlahy. I tady má smysl využít automatické otevírání dveří. 

Široké cesty a prostor pro otáčení vozíku

Pro pohyb na invalidním vozíku je zásadní dostatečně volný prostor, který umožňuje dobrý přístup k záhonům. K tomu jsou nejlepší stabilní zpevněné cesty. Měly by být široké alespoň 90 cm, ideálně tvořené většími formáty dlaždic s malými spárami. Počítejte také s dostatečnou plochou pro otáčení invalidního vozíku – k tomu potřebujete plochu minimálně 1,5×1,5 m. 

Vjezové brány na dálkové ovládání

Vystupování z auta kvůli otevírání a zavírání vjezdových nebo garážových vrat je nepříjemné a někdy i nepřekonatelné. Úlevu představují vrata na dálkové ovládání. Moderní systémy umějí komunikovat s chytrým telefonem, u některých typů si dokonce můžete ušetřit stisknutí tlačítka, protože vrata poznají, že přiblížil váš vůz. 

Do bazénu bezpečně jedině s madly

Plavání je i pro seniory vynikající způsob pohybu. Obtížný však může být vstup do vody. Pohodlnější a bezpečnější je, když lze do bazénu sejít po schodech s madly. Boční nebo rohová schodiště jimi lze vybavit i dodatečně. 

Vyvýšené nebo vertikální záhony uleví zádům

Je-li pro člena domácnosti na vozíčku koníčkem zahradničení, bude dobré aspoň část záhonů „vysunout“ do výšky. Výhody zvýšených záhonů ostatně ocení každý – záda přece občas bolí i nejmladší (a nejmrštnější) členy rodiny. Ve vyvýšených záhonech můžete pěstovat květiny, právě tak jako zeleninu nebo drobné ovoce – keříky rybízu, angreštu nebo malin se tam bez problémů vejdou. Dalším řešením jsou vertikální záhony, osázené bylinkami, jahodami nebo salátem. 

Budete-li podobnou konstrukci záhonů plánovat, mějte na paměti, že rozhodující je vhodně zvolená výška záhonů. Pak člověk na vozíku dosáhne na záhon tak, aby mohl sázet, plít i sklízet prakticky z kteréhokoli místa. Obvykle se doporučuje výška 70 až 90 cm

Příspěvek od státu na kompenzační pomůcky

Dobrá zpráva je, že pro instalaci schodišťového výtahu nebo šikmé rampy i pro další kompenzační pomůcky pro osoby se zdravotním postižením existuje systém finanční podpory ze strany státu. Bližší informace o dávkách a příspěvcích zájemcům poskytnou pracovníci Úřadu práce ČR, České správy sociálního zabezpečení nebo Ministerstva práce a sociálních věcí. Základní informace a kontakty jsou také k dispozici na webech těchto institucí. Poskytnutí příspěvku je vázáno určitými podmínkami, které je třeba splnit.