Jak vyřešit prostor nebo světlík před oknem v suterénu? Osázejte ho

Bydlet v suterénu? Proč ne: může tam vzniknout příjemná obytná místnost, zvlášť když má dostatečně velká okna, skrze něž do nejnižšího podlaží domu dopadá denní světlo. Před oknem je často nutné vykopat prohlubeň, jejímž hlavním účelem je pouštět do suterénu co nejvíc světla. Zároveň však vzniká otázka: jak osázet – nebo jinak upravit – její svahy, aby na ně byl hezký pohled nejen z okna, ale i ze zahrady.

Jak osázet prostor ve světlíku

Platí tu jednoduchá úměra: čím víc na svahy tohoto „světlíku“ dopadá slunečních paprsků, tím širší je výběr rostlin. Praktické a zároveň hezké jsou stupňovitě terasované svahy. Na nich můžete pěstovat řadu druhů půdopokryvných i kvetoucích; pouze dřeviny, které mají široký kořenový systém a potřebují hodně místa, tu nepřipadají v úvahu. 

Co před suterénní okno vysadit 

Stejně jako kdekoli jinde na zahradě i tady platí, že klíčové je zvolit rostliny vhodné pro dané stanoviště. Tedy: pokud je okno orientované na jih, budou první volbou rostliny, které mají rády slunce. Na koruně zídky a ve spárách stupňů vystavených slunci se dobře cítí například netřesk nebo mateřídouška, do stinnějších oblastí najdete nenáročné výplně skulin ve sleziníku červeném (Asplenium trichomanes) nebo zvěšinci zedním (Cymbalaria muralis)

Pokud na stupně dopadá málo slunce, nezbývá než hledat mezi trvalkami a trávami na polostinná až stinná stanoviště. Často se stává, že svah leží ve srážkovém stínu, třeba pod přesahem střechy. Proto jej bude nutné občas zalít. 

Stálezelené trvalky pro zeleň i v zimě 

Výhled ze sklepního okna by měl být příjemný celý rok: nezapomeňte tedy na trvalky, které si ponechávají listy i v zimě, jako je dlužicha nebo čemeřice (těm bude dobře v polostínu). Čemeřice navíc rozkvétají už v únoru. Neobvyklá perspektiva, která vzniká při pohledu ze suterénu, je přitom výhodou: zatímco v zahradě se většinou na záhony díváme shora, tady máme rostliny jako na jevišti. Skrz „výlohu“ ve sklepě je lze pozorovat mnohem lépe. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada